Nebo můžete zkusit
Co se děje
Článek

Objevte kouzlo Jeseníků

Proč navštívit tyto stále populárnější hory a spousta tipů kam vyrazit

Češi stále častěji vyráží na dovolenou do našich krásných hor. Proč se taky trmácet do zahraničí, když je u nás tak krásně. V létě nám hory poskytnou stinná zákoutí, zchladit se můžeme v křišťálových lomech a na procházkách nás osvěží pramenitá voda ze studánek. V zimě  hory lákají stále modernějšími lyžařskými středisky, trasami pro běžkaře nebo vyzkoušejte skialpy.

Nejoblíbenější jsou Krkonoše a Český ráj, ale pojďme si přiblížit stále populárnější Jeseníky. Najdeme zde nádherná místa, která stojí za vidění a oproti výše zmíněným jsou cenově příznivější a také zde nebude tolik přecpáno turisty.

Lesnaté hory se zaoblenými hřbety, prameny živé vody stékající hlubokými údolími, staleté pralesy přecházející v horskou tundru, nespoutané horské bystřiny se stříbřitě bílými vodopády a průzračnými mechovými tůněmi, tajemná rašeliniště opředená pověstmi, květnaté podhorské louky a do údolí zasazené horské vesnice se starými chalupami, harmonická krajina, ve které hledáme a stále nacházíme inspiraci, to jsou Jeseníky.

Chráněná krajinná oblast Jeseníky byla vyhlášena v roce 1969 na rozloze 740 km². Nejcennější území chráněné krajinné oblasti jsou chráněna ve 4 národních přírodních rezervacích (Praděd, Šerák - Keprník, Rejvíz, Rašeliniště Skřítek), 19 přírodních rezervacích a 6 přírodních památkách. Jejím posláním je předat krajinu a přírodní dědictví v co nejzachovalejším stavu dalším generacím.

1. KARLOVA STUDÁNKA

Karlova Studánka

Lázně Karlova Studánka leží na východní straně Pradědu v údolí Bílé Opavy. Jehličnatý les, který Lázně obklopuje, má zvláštní půvab a ve vyšších polohách má charakter pralesa. Tradice říká, že je zde nejčistší vzduch ve střední Evropě.

2. BÍLÁ OPAVA

Bílá Opava

Bílá Opava je svahu Pradědu s pramenným tokem Bílé Opavy, romantickým, hluboce zařízlým skalnatým kaňonem s vodopády a unikátními porosty rozvolněných horských smrčin. Podél horního toku říčky vede naučná stezka, přístupná z Karlovy Studánky nebo v opačném směru od chaty Barborky.

3.  PRADĚD

Praděd

Praděd má nejdrsnější podnebí na Moravě. Z vrcholu hory je daleký rozhled na Pradědskou a Keprnickou hornatinu, město Jeseník, Bruntál, Králický Sněžník a za zvlášť příznivých podmínek je vidět až na Krkonoše a Vysoké Tatry.

4. PETROVY KAMENY

Petrovy kameny

Petrovy kameny jsou vrcholová skalní hradba na hlavním hřbetu Hrubého Jeseníku. Je odsud rozhled na Praděd, masiv Mravenečníku s Dlouhými stráněmi, údolí Divoké Desné a Bílé Opavy. Se skalami na Petrových kamenech je spjata řada pověstí. Při čarodějnických procesech v 17. století byly kameny označovány jako místo čarodějnických sabatů.

5. VYSOKÝ VODOPÁD

Vysoký vfodopád

Vysoký vodopád je k vidění na Studeném potoce, 3 km severozápadně od vrcholu Pradědu, v nadmořské výšce 1007 m. Původně údajně souvislý 45 metrů vysoký stupeň byl za povodně v roce 1880 rozrušen na řadu kaskád a proudů. Přesto je tento soubor kaskád uváděný jako nejvyšší vodopád Hrubého Jeseníku.

6. SKŘÍTEK

Skřítek

Skřítek je ploché rozlehlé sedlo na rozhraní Hrubého Jeseníku a Hraběšické hornatiny. Značnou část plochy sedla zaujímá přírodní rezervace Rašeliniště Skřítek, připomínající severský tundrový les. Uprostřed rašeliniště jsou četné tůně s břízou karpatskou.

7. HRAD SOVINEC

Hrad Sovinec

Nejrozsáhlejším hradním komplexem v okrese Bruntál je hrad Sovinec na skalnatém výběžku v horském údolí Nízkého Jeseníku.

8. PRADĚDOVA GALERIE - Jiříkov u Sovince

 

Během prohlídky můžete shlédnout 250 vyřezaných plastik zvířat, betlém v životní velikosti, který již čítá 138 soch, či obří dřevěný obraz Děda Praděda a jeho říše. Dominantou celé galerie je socha vládce jesenických hor - děda Praděda. Všechny tři zmíněné dominanty jsou zapsány do české Guinessovy knihy rekordů.

9. REŠOVSKÉ VODOPÁDY

Rešovské vodopády

Rešovské vodopády na řece Huntavě byly vyhlášeny za chráněný přírodní výtvor a také jsou jedním z nejoblíbenějších cílů turistů. Říčka zde v kaňonovitém údolí vytváří nádherné kaskády a vodopády.

10. VODOPÁDY BOROVÉHO POTOKA

Vodopády Borového potoka

Pod romantickými skalami Medvědí hory se nachází nejvyšší vodopád okresu Šumperk o výšce 14 m. Borový potok pramení v sedle mezi Dlouhými stráněmi.

11. ROZHLEDNA NA HÁJI u Šumperka

Rozhledna Na Háji

Háj je součástí jižního výběžku Hanušovické vrchoviny. Za jasného počasí se otevírá úchvatný pohled na celý hlavní hřeben Hrubého Jeseníku od sedla Skřítek ke Ztraceným kamenům, Peci, nejvyšší hoře Moravy Pradědu až k Červenohorskému sedlu.

12. PASÁK

Pasák

Pasák jsou výhledové skály ležící 1,5 kilometrů od Branné. Nad údolním svahem Polomského potoka se nachází řada skalních srubů a izolovaných skal.

13. JESKYNĚ NA POMEZÍ

Jeskyně Na pomezí

Jeskyně Na Pomezí se nacházejí 2 km severně od Lipové-Lázně. Přístupné jeskyně vynikají bohatou krápníkovou výzdobou s jezírky. Jsou to největší a nejnavštěvovanější jeskyně tzv. Jesenického krasu.

14. LESNÍ BAR LIPOVÁ LÁZNĚ

Lesní bar

Tzv. lesní bar je umístěn nad obcí Horní Lipová. Turisté se zde mohou občerstvit limonádou či lokálním pivečkem chlazeným pramenitou vodou z potoku, hladoví si opečou na ohništi špekáčky, v nabídce také najdete něco sladkého na zub a pro pány je i šťopička ohnivé vody.

15. RAMZOVÁ

Ramzová

Je významným lyžařským a turistickým centrem.  V létě mohou příznivci pěší turistiky či horských kol využít množství turistických tras a cyklostezek. Pro paragliding nabízí místní kopce nádherné zážitky z neobvyklých letových terénů. Lanovka Ramzová - Šerák - sedačková lanovka začíná v obci Ramzová a vede na vrchol hory Šerák s mezistanicí Černava.

Kde se ubytovat v Jeseníkách

Toto je jen malá část z nepřeberných možností lákavých cílů. Každé roční období je krásné a má své specifické kouzlo. Ubytovat se můžete v hotelech, penzionech, chatách či chalupách, jen je třeba myslet na to, že žádané termíny zimní i letní sezóny bývají v zajímavých lokalitách i více než půl roku dopředu obsazeny, proto doporučujeme rezervovat pobyt s předstihem.

V části Hrubého Jeseníku se můžete dobře ubytovat na chatě U Jindry v Nových Losinách, která je ideální pro menší skupinky jak v letní tak zimní sezóně. Zde je odkaz na web chaty pro rezervaci termínu.

Chcete doplnit či opravit článek? Napište nám.
Čtěte také