Co se děje
Článek

Netradiční muzea v Praze: Kam za neopakovatelným zážitkem?

Pojďte s námi do některého z mnoha netradičních muzeí

PŘEJÍT NA TIPY

V Praze sídlí velké množství různých muzeí

Milovníci historie zavítají do Národního nebo Muzea Hlavního města Prahy. Fanoušci dopravy zase do Technického muzea.

Muzeum brnění

 

Věděli jste, že v Praze jsou i muzea, které jsou svým způsobem specifická?

Co třeba Muzeum mučících nástrojů, čokolády, Lega, Trabantů, letecká?

Muzeum maska

 

Klasiku nahraďte něčím novým

Pokud jste již všechna muzea, která znáte ze školy navštívili, mrkněte na tyto. Možná by je s trochou nadsázky mohla lehce zastínit. 

muzeum stroje

TIPY NA NETRADIČNÍ MUZEA

Máte zajímavý tip na netradiční muzeum? Napište nám ho na media@prazskejrej.cz

 

Objevte nové světy v Illusion Art Museum Prague - první muzeum v České republice zaměřené na iluze a trick-art

Illusion Museum

První muzeum v České republice zaměřené na iluze a trick-art se nachází přímo naproti věhlasnému orloji na Staroměstském náměstí.

Exponáty v IAM Prague oživují historické techniky vytváření uměleckých iluzí a přenáší je do doby selfie a sociálních médií 21. století s dotekem místního tradičního stylu a vybízí návštěvníky ke hře a interakci s vystavenými díly.

Kromě nezapomenutelného výhledu na orloj bez přítomnosti davů, můžete využít lístek do muzea pro 40% slevu do stylové restaurace v přízemí s krásnou vnitřní zahrádkou ve dvoře, kde si vychutnáte místní i mezinárodní speciality, pivo, víno, kvalitní kávu nebo domácí zákusky. Nenechte si ujít!

www.iamprague.eu

Muzeum mapující historii bezpečnostních sborů

Muzeum Policie

Muzeum Policie ČR sídlí v areálu pražského Karlova, který založil roku 1350 Karel IV. Muzeum objektivně dokumentuje historii, vývoj a činnost bezpečnostních sborů na našem území od vzniku Československé republiky do současnosti. Představuje problematiku dopravní a letecké služby, cizinecké policie a speciálních policejních složek. Jsou zde sály věnované kriminalistice a známým kriminalistickým případům včetně předmětů doličných, např. originální kufry z případu vraždy Otýlie Vranské z roku 1933 či sud z případu tzv. „orlických vrahů“.

www.muzeumpolicie.cz

Největší soukromou sbírku Apple produktů na světě najdete v Praze

Apple museum Praha

 

Navštivte největší soukromou sbírku produktů společnosti Apple na světě - Apple Museum. Zblízka prozkoumejte odkaz Steva Jobse v podobě revolučních převratů uprostřed světa moderních technologií. Jaký první iPhone jste měli vy?

www.applemuseum.com

 

3.000 unikátních modelů Lega na ploše 420 m2

Museum Lega Praha

Pražské Muzeum Lega je co do rozlohy a počtu vystavených exponátů největší nejen v ČR, ale i na světě.  Na ploše 420 m2 uvidíte přes 3.000 unikátních modelů rozdělených do 20 tematických expozic. Na jejich stavbu bylo použito přes 1 000 000 kostiček. Součástí muzea je také nadstandardně vybavený obchod, kde najdete i sety, které se již nevyrábí anebo nejsou v České republice vůbec k sehnání.

www.muzeumlega.cz

 

Cesta do pravěku. Vstupte do filmového světa Karla Zemana

Muzeum Karla Zemana

Vynález zkázy, Cesta do pravěku, Baron Prášil. To jsou filmy Karla Zemana, které můžet znát ze svého dětství. Zavzpomínat můžete v Muzeu Karla Zemana Na Praze 1, které představuje jeho celoživotní dílo. Dají se zde zakoupit i filmy na DVD. Děti zabavíte výběrem jedné ze zdejších motivačních her. Třeba nová Hra mezi literaturou a filmem pro děti a studenty od 12 do 26 let.

www.muzeumkarlazemana.cz

 

V Muzeu Kouzlo starých časů na vás dýchne dávná historie

Muzeum Kouzlo Starých časů

Unikátní soukromá sbírka historických oděvů, doplňků a kuriozit viktoriánského a edwardiánského období z let 1850 - 1920. Expozice, která je v Evropě ojedinělá, mapuje um předešlých generací na předmětech pocházejících z celého světa.

Současná výstava Něžná krása kruté Anglie přibližuje život viktoriánských žen na konci 19. století a ukazuje i další aspekty života skryté nejen za exponáty, ale i za tímto obdobím.

www.muzeumkouzlostarychcasu.cz

 

Království železnic - největší kolejiště ve střední Evropě láká nejen fanoušky vláčků

Království železnic

Stálá expozice, s roční návštěvností přes čtvrt milionu spokojených dětí od 3 do 103 let, prezentuje největší modelové kolejiště ve střední Evropě, funkční simulátory skutečné tramvaje, motoráku řady 810 i autobusu MHD s projekcí skutečných tratí a mnoho dalších atrakcí pro rodiny s dětmi a fanoušky velké i malé železnice.

www.kralovstvi-zeleznic.cz

 

Karavana velbloudů v uchu jehly a mnohem více uvidíte v Muzeu miniatur

Muzeum miniatur

Muzeum miniatur v Praze vlastní jednu z největších sbírek mikrominiatur v Evropě. Mikro knížka o rozměrech 0,9 x 0,9 mm, podkovaná blecha a nejmenší jízdní kolo z ryzího zlata. Muzeum miniatur působí na svojí trvalé adrese na Praze 1 od roku 1998. Vhodné pro děti i dospělé.

www.muzeumminiatur.cz

 

Vyzkoušejte si své pocity v Muzeu smyslů

Muzeum Smyslů

Muzeum Smyslů je domovem zážitků, které probudí vaše smysly a inspirují vás k tomu, abyste objevovali více, a tedy i více cítili. Zažijte nepředstavitelné, vyzkoušejte si svět plný pocitů a neuvěřitelných optických iluzí a otestujte své smysly v tomto výjimečném muzeu. V místě, které je jak zábavné tak vzdělávací, bláznivé tak i racionální.

www.muzeumsmyslu.cz

 

Vše o skutečném českém pokladu se můžete dozvědět v novém Muzeu českého granátu

Muzeum Českého granátu

Expozice muzea obsahuje informace a zajímavosti od těžby kamenů, přes jeho historickou hodnotu až po obsazování šperků českými granáty. V muzeu si můžete prohlédnout tradiční i novodobější designy náhrdelníků, prstenů či naušnic s granáty. 

Český granát je vzácný kámen, který pochází přímo ze srdce Českého středohoří.

www.mcgp.cz

 

Muzeum Speculum Alchemiae se nachází v jednom z nejstarších domů v Praze

Muzeum Alchymie

Poodhalte s námi tajemství doby pozdního středověku a raného novověku, kdy mystika a věda byly úzce spojené a badatelé se pídili po “vyšším záměru” a “harmonii sfér”, které by jim pomohly odhalit tajemství přírody. Ochutnejte s námi tajemství “Elixíru mládí” a přeneste si kousek této magické energie i do svého života.

Nově zpřístupněné prostory byly objeveny při rekonstrukci jednoho z historicky nejstarších domů v Praze v Haštalské ulici č. p. 1.

www.alchemiae.cz

 

Unikátní muzeum v ČR - to je Národní filmové muzeum

Muzeum NaFilm

Nevšední interaktivní expozice nově otevřeného Národního filmového muzea NaFilM přibližuje fascinující svět filmu a nabízí zážitek pro děti i dospělé. Muzejní instalace propojují historii se současnými technologiemi a jsou navrženy tak, aby bylo možné si vše vyzkoušet a dozvídat se o filmu z vlastní zkušenosti. Součástí muzea je například ruchové studio, kde je možné si po vzoru světoznámých "brunclíků", mistrů ruchu z Barrandova, vytvořit vlastní zvukovou nahrávku, nebo laboratoř J. E. Purkyně pro experimentování se zrakem. Na své si přijdou také milovníci filmových projekcí, kteří si mohou vyzkoušet promítnout z klasické 35mm promítačky na kliku.

www.nafilm.org

 

Netradiční expozice erotických pomůcek

Sex Machinhes Museum

Kuriózní expozice historických i novějších erotických pomůcek a zařízení mapuje vývoj lidské sexuality zábavnou formou.  

Na třech patrech je cca 300 exponátů a součástí musea je i erotické minikino, kde promítáme ukázky z nejstarších pornofilmů.

www.sexmachinesmuseum.com

 

Máte zajímavý tip na netradiční muzeum? Napište nám ho na media@prazskejrej.cz

Chcete doplnit či opravit článek? Napište nám.
Čtěte také