Co se děje
Článek

Uspořádejte své firemní akce v prostorách, kudy kráčely české dějiny

Mezi Náměstím republiky a Týnským dvorem, na okraji historického centra Staré Prahy, najdete místo, kterému se tak trochu vyhýbají turistické trasy

Mezi Náměstím republiky a Týnským dvorem, na okraji historického centra Staré Prahy, najdete místo, kterému se tak trochu vyhýbají turistické trasy. Nepatří k notoricky známým, kam zavítají návštěvníci při své první návštěvě Prahy, přesto je historickou perlou a architektonicky jedním z nejvýznamnějších míst v Praze. Řeč je o bazilice svatého Jakuba Většího s přilehlým klášterem minoritů, který skrývá kromě původních gotických sklepení ze 13. století i nádhernou, působivou, poklidnou zahradu.  

Objekt kláštera minoritů sv. Jakuba, je z mnoha důvodů vhodný pro konání nejrůznějších společenských i pracovních akcí. Ať už chystáte odbornou konferenci, seminář, setkání obchodních partnerů nebo vánoční večírek pro své zaměstnance, firemní oslavy, využijte možnosti pozvané překvapit originálním, historií nabitým prostředím. K dispozici Vám je sál Jana Lucemburského, kde tento slavný český panovník pojal za ženu Elišku Přemyslovnu, gotické sklepení s degustační místností a krbem, nebo gotická arkádová chodba, kterou se procházel syn Jana Lucemburského, významný český král, Karel IV.

Originálním vyvrcholením Vaší akce může být varhanní koncert v přilehlé bazilice sv. Jakuba. Svatojakubské varhany jsou největšími varhanami v Praze i v celých Čechách. Nádherná původní barokní skříň je dílem varhanáře Abraháma Starcka z Lokte, který v roce 1705, po požáru baziliky, postavil nástroj se 26 hlasy. V průběhu tří století byl několikrát přestavěn do dnešní podoby, kdy čítá 8 277 píšťal a 91 znějících rejstříků nebo chcete-li barev. Je to tedy velký symfonický orchestr.

Interiér baziliky obklopuje dvaadvacet oltářů a nesčetné množství obrazů a fresek, včetně sbírky obrazů českého malíře Petra Brandla, hlavního představitele vrcholného baroka u nás. Kostel svatého Jakuba Většího spolu s přilehlým klášterem minoritů patří k největším a nejkrásnějším pražským kostelům. Pro minority netypické tři věže jsou důsledkem mystického zasvěcení – klášter se stal poutní zastávkou na Svatojakubské cestě do Santiaga de Compostela. Věže měly poutníkům usnadňovat orientaci. Původně gotická stavba byla později barokně přestavěna a nyní je skutečnou pokladnicí barokního umění.

Ke kostelu se váže několik legend. Jedna z nich souvisí se soškou Panny Marie na hlavním oltáři, která byla považována za zázračnou a byla uctívána a ověšována dary. Zloděj se nechal s úmyslem dary ukrást v kostele zamknout pře noc. Když na šňůru s dukáty sáhl, ruka sochy ho pevně uchopila a držela až do rána, kdy ho na místě činu nalezl představený kláštera. Zloději byla ruka useknuta a dodnes zčernalá visí u vchodu do kostela jako připomínka porušení jednoho z Deseti přikázání. Zloděj byl nejprve žalářován a později mu bylo dovoleno být v klášteře služebníkem.

Možná také znáte věž kláštera v souvislosti s hrdinou Foglarovy knihy Záhada hlavolamu, tajemným Janem Tleskačem.

Členitost a různorodost interiéru rozsáhlého historického komplexu skýtá velké množství možností, co se týče prostorového uspořádání akcí a kombinací témat v celkové organizaci programu. Prostory kláštera jsou osobitou kulisou každé akce firemní nebo soukromé.

Překvapte svoje kolegy, klienty, či obchodní partnery a vezměte je k nám, do prostor, které je přímo vtáhnou do bohaté české historie a učiní Vaše akce nezapomenutelnými!
 

www.helas.org

Chcete doplnit či opravit článek? Napište nám.
Čtěte také