Co se děje
Článek

Tříkrálový koláč a jeho tradice

Den 6. ledna je spjat s oslavami Zjevení Páně (Epifanie), u nás je spíše známý jako svátek Tří králů. V České republice sice v tento den nemáme tradiční pokrmy, ale v zahraničí při této příležitosti pečou celou řadu zajímavých receptů, nejčastěji tzv. tříkrálový koláč. Právě ten je velmi oblíbený ve Francii, Španělsku, Portugalsku, ale například i v Anglii či Švýcarsku.

Krájení tříkrálového koláče je společenská událost, na kterou se sezve celá rodina a třeba i sousedé.

Historie tříkrálové tradice

Tříkrálový koláč má kořeny ve Francii původně nesl název Galette des Rois (v překladu Královský koláč). Během francouzské revoluce byl ovšem přejmenován na Galette de l’Egalité, tedy koláč rovnosti.

Ať už se tento koláč nazývá jakkoliv, často má podobu listového těsta s vláčnou mandlovou náplní. Traduje se, že jeho původ můžeme najít v římských dobách. Tehdy se v období Saturnálií připravoval kruhový koláč plněný fíky, medem a datlemi, ve kterém byla zapečena fazole (tzv. fève).

Historicky se tříkrálový koláč rozdělil na počet porcí, který odpovídal počtu členů domácnosti, včetně služebnictva. Také se krájel jeden kousek navíc. Říkalo se mu „díl pro chudé“ a měl jej dostat první chudák, který přišel do domu.

Poté, co byl koláč rozkrájen, nejmladší člen rodiny se měl schovat pod stůl a naslepo určovat, kdo získá, kterou část koláče. Osoba, která ve svém koláči našla zmíněnou fazoli, se stala „králem tohoto dne“. Navíc objevení fazole mělo dotyčnému člověku přinést i štěstí po celý následující rok.

Tato tradice se dochovala do dnešního dne a v obchodech se ke koláči rovnou přidává i korunka. Tu si nasadí člověk, který objevil ve svém dílu pověstnou fazoli. V 18. století se ovšem do koláče začaly místo fazole přidávat porcelánové figurky. Dříve představovaly Jezulátko nebo jednotlivé postavy u jeslí. V dnešní době existuje velké množství druhů figurek, které se do koláče zapékají, a navíc se staly sběratelským artiklem.

Ve Francii, konkrétně v městečku Blain, můžete dokonce navštívit muzeum, kde je vystaveno na 20 000 zmíněných fève.

Koláč pro prezidenta

Tříkrálový koláč je dokonce i součástí slavnostní recepce, kterou pořádá počátkem roku v Elysejském paláci francouzský prezident. Tento koláč má ovšem zasytit všech 150 pozvaných hostů, takže má skutečně obří rozměry. Konkrétně se jedná o koláč o průměru 1,2 metru. Tento koláč ovšem neobsahuje žádnou fazoli ani figurku. Zajistí se tak, že zůstane zachována rovnost všech přítomných.

Další podoby tříkrálového koláče

Ačkoliv má koláč nejčastěji podobu kruhu, v řadě francouzských regionů se preferuje vánočka. Například na severu Francie, ale také v Provensálsku a v oblasti Languedoc, se vánočka stala koláčem králů, je sypaná cukrem a kandovaným ovocem.

Traduje se, že mandlový krém, který je využíván pro plnění koláče, se začal využívat až v 17. století.

Pokud chcete vyzkoušet něco nového, tak tyto recepty na tříkrálové koláče vaše hosty jistě zaujmou.

Našli jste chybu v článku? Napište nám na info@prazskejrej.cz. Odměníme se vám.

Chcete doplnit či opravit článek? Napište nám.
Čtěte také