Co se děje
Článek

Se psem na oběd či kávu?

KDY JE VHODNÉ VZÍT PEJSKA DO RESTAURACE A JAK SE S NÍM V PODNIKU CHOVAT?

Česká republika je národem pejskařů. Statistiky mluví naprosto jasně – psa má doma 38 % populace. Evidováno je u nás přes dva miliony psů, přičemž v Praze má svůj domov více než sto tisíc z nich. A jakožto naši nejvěrnější přátelé nás doprovází všude, kde jen je to možné. Ke psům jsou tolerantnější i šéfové v práci nebo různé podniky, a není tak neobvyklé vzít si svého mazlíčka s sebou do kanceláře či se s ním odpoledne stavit v kavárně. Kam se vlastně se psy může a jak se s nimi chovat?

V jakém podniku vás rádi přivítají i s pejskem? Praha, Frýdek Místek

ZÁLEŽÍ HLAVNĚ NA PROVOZOVATELI

Podle předpisů je vstup se psy povolen pouze do odbytové části restaurací a kaváren, do kuchyně má pak přísný zákaz vstupu jakékoliv zvíře. Nicméně žádné další podmínky nebo upřesnění v legislativě nenajdeme a záleží na majiteli každého podniku, zda návštěvu čtyřnohých členů rodiny schválí. Stejně jako každá jiná, i tato problematika má své příznivce i odpůrce. A to ze strany provozovatelů i zákazníků podniku. Před každým provozovatelem tak stojí obrovské dilema – dát přednost poměrně početné skupině pejskařů a vstup do podniku jim dovolit, nebo raději respektovat přání těch, kteří si se psy příliš nerozumí? Ne každý host totiž přítomnost vašeho chlupatého miláčka ocení stejně jako vy, a někteří bývají na zvířata poměrně citliví. Přeci jen pod stoly pobíhající psi nebo slintající hafan s pohledem upřeným přímo na talíř nejspíš nepotěší úplně každého.

RESPEKTUJTE ROZHODNUTÍ PODNIKU

Před vstupem do podniku se ujistěte, že je dog friendly, tedy že hafanům vstup skutečně umožňuje. Většina zařízení má upozornění nebo piktogram na vchodu či svých webových stránkách. V případě, že si nejste jistí, vždy se zeptejte obsluhy. Pokud se dozvíte, že vás s mazlíčkem nepřijmou, nikoho nepřesvědčujte a zkuste to o podnik dál. Váš pejsek je možná ten nejhodnější a nejposlušnější ze všech, je však důležité respektovat a dodržovat pravidla, která si majitel stanovil.

V jakém podniku vás rádi přivítají i s pejskem? Praha, Frýdek Místek

Na portálu www.prazskejrej.cz existuje seznam podniků, které jsou dog friendly. Inspirujte se při hledání tam. Obecně platí, že zvířátka jsou více vítaná v neformálních podnicích, jejich přítomnost ale berou za samozřejmou i některé luxusní podniky

JAKÉ ZÁSADY BYSTE MĚLI DODRŽOVAT, POKUD SE S PEJSKEM VYDÁTE NA JÍDLO ČI DEZERT?

1. SVÉHO PEJSKA SI POŘÁD HLÍDEJTE

Ani v podnicích, kde jsou psi či jiní domácí mazlíčci vítáni, si vaše zvěř nemůže dělat úplně co chce. Přestože na takových místech musí ostatní hosté s jejich přítomností počítat, málokoho potěší, když se mu bude dobývat do talíře, motat se obsluze pod nohy či provádět další lumpárny. V zájmu ohleduplnosti k ostatním s sebou neberte pejska, který není schopný poslechnout základní povely jako sedni, lehni, k noze a místo.

Přineste si s sebou vodítko a pejska pro jistotu přivažte. Nikdy nevíte, co ho vystraší či vyprovokuje, nebo kdy ho v případě hrozícího nebezpečí budete muset rychle postrčit. Pečlivé hlídání psa je důležité nejen proto, aby nikoho neobtěžoval, ale také aby nezpůsobil škodu nebo horším případě něčí újmu na zdraví.

V jakém podniku vás rádi přivítají i s pejskem? Praha, Frýdek Místek

2.  DOMA NECHTE PŘÍLIŠ UPOVÍDANÉ I BOJÁCNÉ PEJSKY

Do restaurace s sebou neberte pejsky, kteří jsou zvyklí žebrat a víc se zvukově projevovat. Vám možná jeho štěkání přijde chvílemi roztomilé, ostatní hosté to tak ale vnímat nemusí. Nikdy s sebou neberte hárající fenu. Ty bývají snáze stresované, a navíc mohou dráždit ostatní přítomné psy.

Restaurace nejsou příliš vhodné místo ani pro bojácné hafany. Obvykle se v nich vystřídá spousta neznámých lidí a vše je doprovázeno neustálým hlukem, což může citlivým chlupáčům vadit a mnohem raději by snášeli chvilku o samotě v prázdném bytě.

3.  VYHNĚTE SE FREKVENTOVANÝM ČASUM

S pejskem vyražte na jídlo nebo kávu spíše v době, kdy se v podniku pohybuje méně lidí. Čas oběda v přeplněném hostinci může vystresovat i psy zvyklé na více lidí, a štěkající psisko zase příliš neuklidní netrpělivé strávníky. Dejte proto raději přednost brzkému obědu, případně dorazte později odpoledne.

4. JÍDLO A PROCHÁZKA PŘEDEM

Než do restaurace či kavárny přijdete, pořádně svého pejska nakrmte a dopřejte mu příjemnou procházku. Sledování všudypřítomného jídla by bylo pro vašeho hladového přítele utrpení, stejně jako případné zadržování přirozených potřeb. Pohyb na čerstvém vzduchu ho navíc unaví a čas strávený v restauraci pak snáze prospí nebo s klidem proleží.

5. PŘIJĎTE PŘIPRAVENÍ

Spousta dog friendly podniků je na příchod pejska připravená a miska s vodou před jejich čenichem přistane ještě dříve, než se vám do rukou dostane jídelní lístek. Ne všude jsou ale takhle pohotoví. Proto si s sebou raději vezměte vlastní misku a láhev s vodou, s nimiž můžete vašeho chlupáče obsloužit sami. Chcete mu čas v restauraci ještě víc zpříjemnit? Sbalte si s sebou jeho oblíbenou deku. Chladná podlaha může být v parných letních i sychravých zimních měsících poměrně nebezpečná. Měkká deka ochrání jeho zdraví a dopřeje mu i pořádné pohodlí.

V jakém podniku vás rádi přivítají i s pejskem? Praha, Frýdek Místek

6. NEDOVOLTE, ABY SE NUDIL

Sedět v klidu bez hnutí, zatímco si páníček vychutnává steak? Tak to většinu pejsků nejspíš příliš bavit nebude. Kromě procházky předem, která ho dostatečně unaví, mu přineste oblíbenou kousací hračku. Pes se zabaví a ostatní hosty i vás nechá hezky v klidu. Výhra pro všechny. Jen prosím zapomeňte na všechny pískací nebo jiné zvuky vydávající hračky.

7. DODRŽUJTE ZÁKLADNÍ HYGIENU

Samozřejmostí je si po kontaktu s pejskem před jídlem umýt ruce. Vždy se dohodněte s obsluhou, zda po svém hafanovi ukliďte a utřete veškeré sliny či rozlitou vodu, nebo to můžete nechat na nich. Ale ruku na srdce, první varianta jim bude nejspíše příjemnější. A v žádném případě ho nenechávejte, aby po vás dojídal. Nejen, že je většina lidských jídel pro psy nevhodná, zvířata mají z hygienických důvodů zakázáno cokoliv konzumovat z nádobí restaurace. Nenechte se zlákat hladovýma očima svého psa nebo vlastním přeplněným žaludkem. Nedojedené jídlo si můžete vždy nechat zabalit s sebou.

8. ODEJDĚTE DŘÍVE

Občas se zkrátka stane, že dané prostředí, lidé nebo jakýkoliv jiný faktor nejsou pejskovi po chuti. Nenuťte ho v takovém prostředí zůstávat déle, než je potřeba a jakmile všimnete, že začíná být nervózní či nevrlý, raději vyrazte domů nebo se s ním alespoň na chvilku projděte po ulic.

Praha

USEDLOSTLADRONKA

Tomanova 1, Praha 6

www.ladronka.com

Usedlost Ladronka se nachází uprostřed parku Ladronka, což úplně vybízí ke spojení příjemného s ještě příjemnějším. Nejdříve procházka, chytání frisbee, lelkování v trávě a pak rychle na něco dobrého. V podniku je vždy pro vašeho čtyřnohého parťáka přichystána miska s vodou a chápající personál. Zahrada ve vnitrobloku, nebo lavičky před Usedlostí budou ideální pro vaše společné posezení. Novinkou je bufet formou ALL YOU CAN EAT, který je sice určený výhradně pro páníčky, ale kdo by za cenu 157 Kč odolal?

JAMES DEAN PRAGUE

V KOLKOVNĚ 922/1? Praha 1

+420 606 97 97 97

www.jamesdean.cz

Kam jinam s pejskem než do James Dean Prague, kde nejen, že vašeho pejska osvěží vodou, ale mají rovnou i psí menu. Váš parťák se tak může těšit na vařené kuřecí maso s rýží a mrkví, hovězí steak, nebo na misku plnou granulí. A co si dá páníček? Otevřeno mají už od 8:00.

ZAHRADNÍ RESTAURACE KLAMOVKA

Klamovka 2051, Praha 5

+420 602 604 011

www.zahradnicrestaurace.cz

Dalším podnikem v parku, kde vás přivítají i s chlupáčem (nic proti psům naháčům, ty také jistě přivítají) je Zahradní restaurace Klamovka. Posezení ve stínu vzrostlých stromů oceníte jistě oba dva. Na čepu je pivo z tanků, a i nabídka vín potěší, pro psy čepují lahodnou vodu z kohoutku.

U SOUSEDŮ NA KAVALÍRCE

Pod Kavalírkou 29, Praha 5

+420 777 012 349

www.usousedu.cz

I v sousedské restauraci U sousedů na Kavalírce psy vítají stejně jako vás. Pes může na vodítku dovnitř i ven, voda na zahnání třeskuté žízně po běhu s páníčkem je samozřejmostí. Pro páníčka či paničku čepují pivo uvařené v pivovaru Letiny. Občas se na čepu objeví i pivní skvosty z pivovárku Joe ́s Garage Plzeň. Kuchyně je zde otevřená, a tak vy i váš kámoš můžete pozorovat, jak šéfkuchaři připravují vámi zvolenou delikatesu.

Frýdek Místek

Café & Restaurant Olešná

Bahno-Rovňa 1347, Frýdek-Místek
+420 605 387 864

www.olesna.com

Restaurace Na Přehradě

Dráhy 420, Brušperk

+420 602 967 788

www.naprehrade.cz

Restaurace Myšák Western Ranch

Palkovice 723, Frýdek Místek

+420 777 567 250 

www.mysakranch.cz

 

Chcete doplnit či opravit článek? Napište nám.
Čtěte také