Co se děje
Článek

Kde se vzal a co to vlastně je ten ramen?

Ramen je tradiční japonská polévka, která má stále větší oblibu po celém světě a Čechy nejsou výjimkou. U nás je momentálně RAMEN polévka na vzestupu. Skládá se z nudlí vařených v silném vývaru z kostí, masa nebo zeleniny, často s přídavkem sójové omáčky, misa, zázvoru a dalších koření. Polévka bývá doplněna různými ingrediencemi, jako jsou vajíčka, kousky masa, zelenina, mořské plody a další přísady. V tomto článku se podíváme na historii ramenu, její ingredience a také druhy.

Historie

I když je ramen považován za japonskou polévku, některé názory tvrdí, že pochází ze sousední Číny. Historie ramenu sahá do 19. století, kdy byli čínští imigranti v Japonsku. Ti s sebou přinesli tradiční nudlovou polévku, která se nazývá la-mien, která byla velmi populární v severovýchodní části Číny. První japonská restaurace specializující se na ramen vznikla v Jokohamě v roce 1910. Avšak až po druhé světové válce se ramen stal opravdovým jídlem pro masy. A to když se začaly objevovat první instantní nudle.

Ingredience

Základem ramenu je vlastně nudlová polévka s výraznou dochutí. Nudle jsou jsou obvykle pšeničné nebo pohankové. Nicméně ramen, to je hlavně vývar. Většinou se připravuje z kuřete, nebo vepřového či hovězího masa. Existují ovšem i rameny čistě veganské. Poté se do polévky přidávají další ingredience, jako je:

Maso: nejčastěji se používá vepřové nebo kuřecí maso, ale také můžete narazit na varianty s hovězím, mořskými plody nebo rybím masem. Výjimkou není ani ramen s tofu.

Zelenina: často se používají bambusové výhonky, zelí, ředkvičky, cibule, česnek, kukuřice, houby nebo paprika.

Koření: nesmí chybět sójová omáčka, oblíbeným dochucovacím prostředkem je také miso pasta, rybí omáčka, chilli pasta, česnek, zázvor, hřebíček, skořice nebo sezamové semínko.

No a samozřejmě rozpůlené vařené vajíčko, které dodává ramenu pověstnou vizuální i chuťovou tečku. Nazývá se Ajitsuke Tamago a jedná se o vařené vejce, které je marinované v sójové omáčce. 

A pokud vás zajímají ty bílorůžové plátky, které najdete v každém ramenu, tak to jsou Kamaboko a jsou to kousky mořských plodů.

Kolik druhů ramenů znáš, tolikrát jsi člověkem

Existuje mnoho různých druhů ramenu, které se liší svou regionální i sezónní dostupností. Snad každá oblast v Japonsku má svoji variantu této polévky. Pojďme si je představit:

Shio Ramen: má slanou chuť a výraznou vůni, používají se kvalitní ingredience, jako jsou mořské řasy a ryby. Je to nejlehčí a nejjednodušší chuť ze všech druhů ramenu.

Shoyu Ramen: má výraznou a sladkou chuť díky použití sójové omáčky, která se přidává do vývaru. Jeho základ je tmavší a bohatší než shio. Shoyu je japonské slovo pro sójovou omáčku.

Tonkotsu Ramen: používá se silný vývar z vepřových kostí a kolagenových výtažků, který dává polévce bohatou a sladkou chuť. Nudle jsou obvykle tlusté a velmi pružné. Je krémový, hustý a vydatný.

Miso Ramen: používá se miso pasta, která dodává polévce výraznou a sladkou chuť. Miso Ramen je nejčastěji připravován s vepřovým masem a zeleninou.

Tsukemen: Tsukemen není typický ramen, ale podobná polévka, která se konzumuje tak, že se nudle namáčejí do zvláštního vývaru. Tsukemen vývar je obvykle silnější a aromatický.

Tantanmen: původně čínská nudlová polévka, která se v Japonsku stala populární a byla upravena podle tamních chutí. Tantanmen je sladkokyselá a kořeněná, často se přidává mleté vepřové maso, zelenina a sezamová pasta.

Curry Ramen: ramen s přídavkem kořenící směsi curry, která dává polévce intenzivní chuť a aroma. Curry ramen je relativně nová varianta ramenu, která se začala objevovat v japonských restauracích v posledních desetiletích. Tato varianta ramenu je populární zejména mezi lidmi, kteří milují pikantní a kořeněné jídla.

Kde ochutnat

Ramen se stal oblíbeným jídlem po celém světě a můžete ji ochutnat v mnoha restauracích a bistra po celém světě. Pokud hledáte autentickou japonskou polévku, doporučujeme navštívit specializovanou ramenovou restauraci, kde vám připraví čerstvou a kvalitní polévku s pravými ingrediencemi. Takové restaurace najdeme samozřejmě i v Česku. A my jsme některé pražské navštívily a věnovaly jsme ramenům jeden z našich redakčních testů.

Jaké nudle použít?

Pro ramen jsou typicky používány japonské nudle zvané "chukamen" (中華麺), což znamená "čínské nudle". Tyto nudle jsou obvykle vyrobeny z pšeničné mouky, vody, soli a alkalických solí, což jim dává charakteristickou žlutou barvu a pružnou strukturu. Chukamen nudle jsou obvykle dostupné v různých tloušťkách, od velmi tenkých po tlusté, a mohou se lišit i ve své délce a tvaru. Například ramenové nudle mohou být rovné a široké, nebo vlnité a úzké. Při přípravě ramenu se obvykle používají kvalitní a čerstvé nudle, které jsou vařeny ve vroucí vodě s přídavkem soli. Nudle se pak scedí a přidají se do mísy s vývarem a dalšími ingrediencemi. Správná konzistence nudlí je důležitá pro správný zážitek z jídla a mnoho ramenových restaurací se soustředí na přípravu dokonalých nudlí. Ramen nudle jsou obvykle tenčí a pružnější než udon nudle, ale tlustší než soba nudle. Ramen nudle jsou vyrobeny z pšeničné mouky, soli, vody a alkalických solí, což jim dodává charakteristickou žlutou barvu a pružnou konzistenci. 

A zajímavost na závěr. Věděli jste, že v Japonsku existuje spousta soutěží o nejlepší ramen, které se konají každoročně? Tyto soutěže se obvykle konají v restauracích nebo v jiných veřejných prostorech a mají za cíl najít nejlepší ramen v dané oblasti, městě nebo dokonce v celé zemi.

 

Chcete doplnit či opravit článek? Napište nám.
Čtěte také