Co se děje
Článek

Další grilovací sezóna právě začíná

Chcete se dozvědět něco o grilování - co vše je k tomu potřeba a jak správně grilovat?

K teplým slunečním dnům patří také grilování. Griluje se na zahradách, terasách i miniaturních balkonech. S rostoucí venkovní teplotou se úměrně zvyšuje spotřeba masa připraveného na roštu. Vepřová či hovězí žebra se stávají nedostatkovým, podpultovým zbožím. Mezi sousedy se pořádají soutěže o nejlepší steak. Děti škemrají o karbanátek. Milovníci rybích pochoutek připravují na grilu dobroty z masa nabušeného speciálními omega-3 mastnými kyselinami.

Chcete připravit ostatním nezapomenutelný gurmánský zážitek? Chcete vyzkoušet v restauraci steak a nevíte, který si vybrat? V následujícím textu vám poradíme, jak vybrat u řezníka nejlepší maso na steaky i které druhy masa jsou nejvhodnější na grilování.

Hovězí steak, vypečená dobrota pro muže

Jak poznat, který kus flákoty koupit? U steaku platí, že nejchutnější je z dobře vyzrálého masa. Poznáte ho podle výrazné vůně a podle důlku, který zůstane v mase, když do něj píchnete prstem.

Podle Francouzů je nejlepší steak z vysokého roštěnce (entrecote, rib eye). Chcete-li si pochutnat na nejjemnějším masíčku, zvolte svíčkovou, která má nejslabší vlákna.

Steak se připravuje rychlým opečením na sucho na grilu nebo na pánvi. Abyste si svůj plátek masa náležitě vychutnali, měli byste vědět, jak moc ho chcete propečený. Pro stupně propečení se ustálila stupnice:

- Rare: krátce opečený steak, zvenku je světle hnědý, uvnitř červený a vlažný.

Opéká se 5–7 minut z každé strany.

- Medium: středně propečený – opéká se z každé strany 7–9 minut. Steak bude šedohnědý, uvnitř horký a na středu narůžovělý.

- Well done: maso je propečené, rovnoměrně šedohnědé, po ukrojení nevytéká červená šťáva. Na jeho přípravu je potřeba 9–11 minut z každé strany.

Griloovaný Steak

Jak připravit božský steak?

Nikdy nedávejte maso na gril nebo na pánev rovnou z lednice. Minimálně hodinu před grilováním je vytáhněte z lednice a nechte odpočívat při pokojové teplotě. Osolte a okořeňte čerstvě namletým pepřem. Poté můžete maso naložit do nejrůznějších marinád, které skvěle doplní chuť a vůni. Chcete, aby bylo maso křehčí? Přidejte do marinády citrónovou šťávu, olej nebo alkohol.

Test propečenosti

Nejjistější je teploměr, ten vám přesně řekne, jak moc je maso propečené.

50–54 °C rare – krvavý

55–57 °C medium rare – středně krvavý

58–60 °C medium – středně propečený

61–64 °C medium well – velmi propečený

65–71 °C well done – úplně propečený (kuchařovo srdce krvácí)

Všichni ale nemáme doma teploměry, jak si poradit i bez nich? Stačí zabořit bříško prstu do masa a hned víte, na čem jste. Rare steak poznáte podle toho, že po zaboření prstu do masa se otisk vrátí do původní podoby. Medium vás už nepustí tak hluboko a do propečeného steaku well done prstem důlek neprotlačíte.

Dobroty z vepřového

Vepřové maso patří mezi nejoblíbenější druhy masa na grilování. Oproti jiným druhům masa je šťavnatější, protože má v sobě více tuku. V pomyslném žebříku oblíbenosti vede krkovička, kterou poznáte podle výrazného mramorování. Druhé místo patří žebírkům z bůčku. Ideální delikatesa k čerstvě natočenému pivu. Nemáte rádi mastné? Vyberte si z méně tučných mas jako je třeba ořech nebo vepřová panenka, která obsahuje pouze kolem 2 % tuku.

Grilované maso

Masové koule pro děti

Většinu dětí potěšíte pochoutkami z mletého masa. Karbanátky a masové koule patří mezi nejpopulárnější dětská jídla. Chcete děti odměnit? Připravte jim sladkou tečku na závěr. V současné době frčí recepty z nadýchaných pěnových bonbónů. Za jahodové špízy prokládané marshmallows vás budou vynášet až do nebes. Nevěříte? Zkuste a uvidíte.

Kuřecí klasika

V našich končinách se griluje kuřecí maso asi nejčastěji. Jedná se o dietní maso s minimem tuku. Proto je lepší kuřecí kousky opékat i s kůží, která dodá masu tučnost, zachová šťavnatost a tím pádem i lepší chuť.

Jehněčí a telecí maso na gril? Proč ne!

Telecí je velmi jemné maso, které neobsahuje téměř žádný tuk. Víte proč? Maso je z telat do tří měsíců věku. Tukovou vrstvu si zvířata ještě nestačila vytvořit. Ke grilování je nejlepší maso z hřbetu.

O něco starší je jehněčí maso, které pochází z mladých ovcí do věku šesti měsíců. Jehněčí bude nejlépe chutnat po naložení do marinád s červeným vínem a výraznými bylinkami.

Ryby

Z vody na gril, z grilu na váš talíř

Grilování ryb se u nás stále zatím moc nerozšířilo a je to škoda. Ryby jsou zdrojem lehce stravitelných bílkovin, s minimem tuku a naopak s cenným zdrojem omega-3 nenasycených mastných kyselin.

Nejčastěji „potkáte“ na grilu makrelu. Existují ale i jiné druhy ryb, které stojí za to ochutnat. Rybí maso neobsahuje kolagen, proto nebude po grilování nikdy tuhé. Vhodné jsou tučnější druhy ryb. Jak rybu správně připravit?

Základem je opékat maso i s kůží. Nepřijdete tak o šťavnatost. Mražené ryby rozmrazujte v lednici. Poté stačí osolit, okořenit a šup s ní na rozpálený gril. Největší pochoutku však připravíte z čerstvých ryb. Rybí maso je velmi jemné, často se při obracení rozpadá. Proto je lepší opékat rybu v celku v zavíracím roštu nebo na pánvi. Můžete ji také zabalit do alobalu. Při tomto postupu se sice připravíte o křupavou kůrčičku, ale zase se vám nerozpadne a uvnitř bude krásně šťavnatá. Jen nezapomeňte rybu před zabalením potřít olejem. Jinak se vám bude lepit na alobal.

Grilovaná ryba

Nejlepší ryby na grilování

Jaká ryba je na grilování nejlepší? Ta, která vám bude chutnat. Z našich potoků a rybníků mají nejchutnější maso dravé sladkovodní druhy ryb: pstruzi, candáti, sumci. Opomíjenou rybou je kapr. V Třeboni se však počítají například kapří hranolky k nejvyhlášenějším specialitám, na které se sjíždějí hosté ze širokého okolí.

Největší delikatesou je maso z úhoře, obzvláště z mladého, kterému se říká monté. Jak říká Otta Pavel ve své knize Zlatí úhoři: „Mají na ně spadeno nejlepší kuchaři a labužníci celého světa. Někdy za ně platí i zlatem.“ Mimořádná chuť masa dostala bohužel úhoře na pokraj vyhynutí.

Z obyvatel moří a oceánů mají nejšťavnatější maso makrely, lososi a tuňáci. Makrela se nejčastěji peče v celku na roštu nebo nad ohněm napíchnutá na prut. Maso z lososa se před přípravou porcuje většinou na filety. Z tuňáka vykouzlíte božské steaky. Nemáte rádi rybí maso kvůli tomu, že je cítit “rybinou“? Ochutnejte tuňáka. Budete překvapeni jeho chutí. Není to klasické rybí maso. Má podobnou strukturu jako hovězí.

Ulovte si rybu na oběd

V některých rybích restauracích si můžete ukázat v sádce na rybu, kterou chcete. Tu vám vyloví a na přání připraví. Někde vám dokonce půjčí rybářské náčiní a k obědu vám ukuchtí rybu, kterou jste si vlastnoručně ulovili.

Přidaná hodnota grilování

Sbíhají se vám po přečtení článku sliny na grilovanou dobrotu? Pozvěte rodinu, obvolejte známé, zajděte na nákup a vytáhněte gril. Pokud chcete jen odpočívat a bavit se, zajděte do restaurace, kde se griluje. Nechte se obsluhovat. Vybírejte si přílohy, omáčky, objednávejte si vychlazené půllitry. Vychutnávejte si letní pohodu, relaxujte u dobrého jídla a pití. Práce a starosti vám neutečou. Co vám zůstane, jsou vzpomínky na příjemně prožité odpoledne či večer.Redaktorka, Jarmila Spytáková.

Tipy kam za dobrotami z grilu

Maso Karlín

Al Mulino

Restaurace Zvonařka

Usedlost Ladronka

Hliněná Bašta

Chcete doplnit či opravit článek? Napište nám.
Čtěte také