Co se děje
Článek

Wellness - dokonalé pohlazení těla i duše

Wellness a lázně, to zdaleka nejsou jen vířivky, masáže nebo popíjení minerálních pramenů. Možností jak regenerovat tělo je nespočet, mnoho z nich najdeme ve speciálních komplexech s rozšířenými službami, kde se kromě potřebného odpočinku můžeme těšit na hýčkání, rozmazlování a dokonalou péči. Věděli jste ale, kam až sahá historie relaxačních a léčebných procedur? 

 

Od pramene 

Pozornost nejstarších obyvatel žijících v těsném sepjetí s přírodou a v příznivém prostředí se logicky zaměřila na prameny, které prýštily z podzemí. Od běžné vody se lišily nejen barvou, ale i teplotou, vůní a chutí. Velice brzy je začali využívat k zábalům i koupelím, stejně jako  

naleziště rašeliny a bahna. Přírodní léčivé prameny se na území našeho státu využívaly už odpradávna a v jejich okolí rostla i léčebná místa, kterých zde bylo více než dvě stě. Postupem času byl tento počet snížen na současné necelé čtyři desítky.

Cesta do středověku 

Církev ve střední Evropě, jež měla mimořádnou moc, ve středověku cíleně bránila hygieně; důvodem pro zákaz byl hříšný kult související s nahostí při koupelích. Bohatí měšťané i feudální stavy ale lázně využívali i nadále, chudí neměli šanci. 

Nejslavnější český král, pes, nebo vepři? 

A jaké je tajemství vzniku lázeňství v Čechách? Podle jedné z pověstí se traduje, že král Karel IV., vášnivý lovec, na jednom z honů pořádaných na Karlovarsku vypátral náhodou přírodní horké prameny. Otázkou ale je, koho označovat za skutečného objevitele, protože nebýt vládcova psa, jenž stíhal zvěř, Karel by se v horkém vřídle sotva opařil, a dost možná by je zcela minul. Známý český kronikář Václav Hájek z Libočan zase zmiňuje legendu vyprávějící o tom, že na teplé prameny narazili vepři, kteří se zaběhli.

Výše uvedeným historkám věřit nemusíme, ale prokazatelné je, že u nás byly v předminulém století nalezeny artefakty potvrzující fakt, že prameny lidé využívali už velice dávno. V termálním Pravřídle se totiž nalezly nejen římské peníze, ale i jedna mince keltská. Na ní byl vyražený výjev kance, pro Kelty typický znak. Ostatně, jejich kněží o prameny s láskou pečovali, germánské národy u nich zase pořádaly oslavy slunovratu. 

Bylinná sůl a obklad fungují dodnes 

V 19. století zaznamenaly české lázně velký rozmach a měly podobně významné postavení jako jiné v Evropě. Lékaři i pacienti byli stále více nadšeni skvělými účinky, jež měly léčebné procedury na zdravotní stav. K popularizaci vodoléčby významně pomohli léčitelé Vincenz Priessnitz a Sebastian Kneipp; kdo z nás by neznal stále používaný priessnitzův obklad nebo Kneippovu sůl? A co víc, Priessnitz založil první vodoléčebný ústav a tato jeho iniciativa motivovala k tomu, že podobné ústavy vznikaly po celém světě.  

Pohromou pro lázeňství bylo období světové války, kdy většinu objektů obsadili Němci a využívali je k vojenským účelům. Po druhé světové válce u nás vešel v platnost Zákon o znárodnění přírodních léčivých zdrojů a už je mohl spravovat pouze stát. Monopol na jejich provozování získaly Československé státní lázně.

Která procedura je ta pravá? 

Kromě masáží, které by vydaly na samostatný článek, si v lázních a wellness centrech můžeme užívat i mnoho jiných speciálních procedur. Mimo jiné nejrůznější zábaly, obklady, pobyty ve vířivkách a další koupele, termoterapie, aromaterapie, akupunkturu, elektroléčbu nebo třeba saunu a solné jeskyně. Chcete víc? Zkuste třeba: 

Reflexní terapie, která využívá toho, že každý orgán a část těla má své reflexní místo na chodidle a dlani. 

Při baňkování se využívá podtlak (vakuum) a prostupuje se do hlubokých vrstev tkáně. Metoda prokrvuje, uvolňuje, ovlivňuje krevní a lymfatický systém. Metodu znali už před 3000 let.  

Parafínové zábaly -  uvolňují a snižují bolest pohybového aparátu.  

Masáž lávovými kameny - kombinace kamenů, působení tepla a masáže má blahodárný vliv na organismus a odstraňuje energetické blokády. 

Perličková koupel poskytuje jemnou masáž, kterou vyvolává proud stlačeného vzduchu. Regeneruje svaly, je užitečná při pomůže při bolestech i různých zdravotních problémech. 
 
Hydromasážní koupele jsou vhodné pro prokrvení, uvolnění bolestivých stavů, zlepšují nervový systém a povzbuzuje imunitu 

Chcete doplnit či opravit článek? Napište nám.