Co se děje
Článek

Vánoční menu ve světě: Ústřice, koza na kari a KFC

Zapálené svíčky na adventním věnci, světýlka v oknech, vánoční výzdoba, stůl plný tradičních jídel, vůně perníčků a děti netrpělivě čekající na zvonek Ježíška. Vánoce už jsou pomalu za dveřmi a s nimi i jejich neopakovatelná atmosféra.

A tak zatímco se někteří těší na sledování pohádek s miskou cukroví v ruce, další na pár dní zaslouženého volna a rozbalování dárků, jiní se nemohou dočkat tradičních vánočních jídel. U nás se podoba štědrovečerní večeře čím dál víc různí, přesto ji má většina stále spojenou se smaženým kaprem a bramborovým salátem. V misce s cukrovím pak nejčastěji hledáme perníčky, linecké koláčky, vanilkové rohlíčky nebo pracny. Zajímá vás, jak jsou na tom jinde ve světě?

Smažený kapr v Německu

Na smaženém kaprovi si stejně jako my pochutnávají i v sousedním Německu. Místo bramborového salátu si k němu ale radši dají pečené brambory s kapustou nebo zelím. Kdo by snad na kapra neměl chuť, připraví si pečenou husu. V některých regionech toto slavnostní jídlo servírují až 25. prosince a na Štědrý večer si dají jen párky a bramborový salát. Svátky jim osladí marcipán, ovocné koláčky nebo lebkuchen, tedy perník.

Vánoční pudink ve Velké Británii

Sváteční stoly jsou ve Velké Británii místem pro pečeného krocana či husu s bylinkovou nádivkou, brusinkovou omáčkou a pečenými brambory. Občas se přidá také prase v županu, párečky obalené ve slanině nebo těstíčku.

Tradičním dezertem je proslulý vánoční pudink ze sušeného ovoce, mouky, vajec, ořechů a sirupu, který se před konzumací nechává několik týdnů uzrát. Oblíbený je i yorkshirský pudink, což jsou ve skutečnosti malé křehké koláčky, zvenku křupavé a uvnitř vláčné.

Smažené sušenky na severu

V severských zemích se tradičně podává kachna s nádivkou, případně krocan, šunka, steak nebo klobásky. Následuje dezert ris a la mande, dánský rýžový pudink s malinovou omáčkou.

Nejoblíbenějším cukrovím je pepparkakor, švédská obdoba českých perníčků ze zázvorového těsta, a klejner, dánské smažené sušenky.

Na zahřátí se popíjí glögg, místní svařené víno s kořením, rozinkami, mandlemi a přídavkem tvrdého alkoholu.

Noční hody ve Francii

Ve Francii se večeře podává po návratu z půlnoční mše a hostina se často protáhne až do ranních hodin. Díky tomu si vysloužila jméno Le Reveillon, volně přeloženo jako probouzení.

Vše začíná s foie gras, ztučnělými husími či kachními játry. Po játýrkách přichází na řadu ústřice (na těch si pochutnávají hlavně v Paříži), šneci s česnekovým a petrželovým máslem (oblíbené v oblasti Burgundy), kaviár, humr nebo hřebenatky.

Hlavním chodům kralují pečení ptáci, nejoblíbenější je husa plněná kaštanovou nádivkou. Následuje dezert la buche de noel, piškotová čokoládová roláda ve tvaru vánočního polena. V provensálské oblasti si raději smlsnou na 13 dezertech, mezi něž patří třeba sušené ovoce, tradiční koláčky a zákusky. Jejich počet reprezentuje Ježíše a jeho 12 apoštolů.

Samozřejmě nesmí chybět šampaňské, které v postupem času nahrazuje výběr vín.

Šumivé víno ve Španělsku

V pozdních hodinách jí i ve Španělsku – La noche Buena začíná mezi desátou večerní a půlnocí. Jako první přichází na řadu obložený talířek, tapas. Na něj patří nejrůznější druhy sýrů a uzenin, klobásy, olivy, ančovičky, zelenina a kousky bílého chleba.

Španělé nemají žádné své tradiční vánoční jídlo. Na sváteční tabuli se tak může objevit krocan, pečená šunka nebo třeba jehněčí či vepřové maso. Jedno je ale pro většinu domácností stejné – přípitek s bílým šumivým vínem, cava.

A jak si Vánoce užít lépe než s něčím sladkým? Ve Španělsku je to typicky marcipán, mandlové sušenky, turrón připomínající turecký med a polvorones, sádlové cukroví s mletými mandlemi a skořicí.

Úhoř, nebo drůbež v Itálii

Itálie se během Vánoc pomyslně rozděluje na dva regiony. První chod, primo, bývá pro oba stejný. Jeho základ tvoří těstoviny vařené ve vývaru z masa a předkrmy z mořských plodů, například saláty s krevetami, chobotnice nebo kousky uzeného lososa.

Jako druhý chod, secondo, se na sever od Říma podává drůbež s kořeněnými omáčkami, oblíbená je především mostarda, hořčice. Klasickým dezertem je nugát, oříšky a panettone, sladký chléb s rozinkami a kandovaným pomerančem.

Směrem na jih si nejdříve pochutnají na smaženém říčním úhoři a život si následně osladí marcipánem nebo kandovaným či čerstvým ovocem. Na stolech byste nejspíš našli také cannoli, pevné trubičky z těsta se sladkou krémovou náplní, a zeppole, smažené koláčky z kynutého těsta ochucené skořicí, citronovou kůrou a vanilkovou esencí.

Baklava v Řecku

V Řecku s vánočními oslavami rozhodně netroškaří – začínají 25. prosince a končí až 6. ledna. Nesmí chybět polévka avgolemono, která se vaří z kuřecího vývaru, citronu, vejce a rýže. Hlavní chod tvoří pečeně z jehněčího či vepřového masa. Tradičním dezertem je baklava, vrstvy listového těsta spojené náplní ze sekaných ořechů, pistácií a slazené medem či sirupem.

Národní jídla v USA

Ve Spojených státech se večeří jídla z celého světa. Poměrně častá jsou jídla inspirovaná Velkou Británií, která jsou oblíbená i v anglicky mluvících rodinách v Kanadě.

O Vánocích byste na stolech našli krocana či husu, brusinkovou omáčku s rozmačkanými brambory a zelenými fazolkami. Běžnou alternativou ke krocanovi bývá šunka či pečeně z hovězího masa. Jako dezert se nejčastěji podávají cookies, jablečné a dýňové koláče a typické dezerty daných národů.

Vánoční atmosféra s letním počasím

Přestože mají na Jamajce a Filipínách vyloženě letní počasí, Vánoce naprosto milují. Na Jamajce se rodiny schází v nazdobených domech a za doprovodu koled pojídají maso, nejčastěji kozu na kari. Oblíbeným dezertem je ovocný koláč se sušeným ovocem.

Na filipínských ulicích se zase prodává horká čokoláda a puto bumbong, barvená rýže ochucená kokosem a třtinovým cukrem uvařená a podávaná v trubičkách z bambusových stonků. Po půlnoční mši čeká na Filipínce doslova hostina, Nocha Buena, s více než 10 jídly. Smlsnout si mohou například na uzené šunce nebo pečeném praseti.

Kuře z fast foodu v Japonsku

V Japonsku jdou na vánoční tradiční jídlo trochu jinak. Poté, co místní obyvatele v 70. letech zaujala jedna působivá reklama, scházejí se na Štědrý večer v KFC. Tento zvyk je natolik oblíbený, že je nutné si ve fast foodu rezervovat stůl na několik měsíců dopředu.

Po kuřeti z rychlého občerstvení přichází čas na dezert. Tím je nejčastěji sváteční zákusek Kurisumasu Keiki, nadýchaný jahodový piškotový dortík.

Pavlova na Novém Zélandu

Nový Zéland si jakožto britská kolonie zachoval i většinu jejích tradic. Na vánoční večeři proto podávají pečeného krocana s nádivkou, zeleninou a brusinkovou omáčkou. Komu krocan nešmakuje, dá si pečenou šunku či jehněčí. Na některých stolech se mohou objevit mořské plody, ústřice a mušle.

Místo na dezertním talířku patří pudinku s ovocem, ovocnému salátu, zmrzlině, či dortu Pavlova se šlehačkou, čerstvými jahodami, kiwi a maracujou.

Chcete doplnit či opravit článek? Napište nám.
Čtěte také