Co se děje
Článek

Víno, víno, víno!

Druhy vín a burčáků

Ať zavítáte do jednoho sklípku nebo se rovnou vydáte na vinnou stezku, čeká na vás řada rozličných vín a burčáků. Vína mohou být nejen letošní, ale někteří vinaři se rádi pochlubí i vzorky z předešlých ročníků.

Vína standardně dělíme na bílá a červená. Mezi nejznámější odrůdy bílých vín patří například Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský, Rulandské bílé či Rulandské šedé. Mezi červenými je zase známé například víno Svatovavřinecké, Merlot, Modrý Portugal nebo Zweigeltrebe.

Vína kromě druhu dělíme i podle kvality a toto rozdělení popisuje vinařský zákon České republiky. Ten dělí vína na tichá a šumivá. Tichá vína jsou dále členěna na víno stolní, zemské, jakostní a jakostní víno s přívlastkem.

Víno s přívlastkem se podle obsahu přírodního hroznového cukru v moštu dělí na tyto druhy: kabinetní, pozdní sběr, výběr z hroznů, výběr z bobulí, výběr z cibéb, ledové víno a slámové víno.

Podle obsahu zbytkového cukru ve finálním produktu dále rozdělujeme tichá vína ještě na suchá, polosuchá, polosladká a sladká.

A jak je to s burčákem? Na rozdíl od vína se jedná o čistě sezónní produkt. Konkrétně o částečně zkvašený mošt z vinných hroznů. Jeho obsah alkoholu bývá zhruba 1 až 7 %. Kvalitní burčák poznáte na první pohled tak, že má světle žlutou barvu a je více nebo méně zkalený kvasným kalem. Neobsahuje ovšem žádné mechanické nečistoty ani velké shluky kvasinek. Podle odborníků má být správný burčák starý maximálně 3 dny.

 

Český vinařský zákon navíc stanovuje, že je pod názvem burčák možné prodávat výhradně produkt vyrobený z letošních hroznů révy vinné, které byly vypěstovány a zpracovány v České republice. K jeho prodeji navíc může docházet pouze v období od 1. srpna do 30. listopadu daného kalendářního roku a nesmí být ředěný vodou.

Pokud vás některé víno či burčák zaujme, nemusíte zůstat jen u ochutnávky na místě. Často je k dispozici i stánkový prodej a vy si tak můžete víno odnést i s sebou a vychutnat si ho v pohodlí domova nebo potěšit své blízké chutným dárkem.

Jak degustovat

Cílem degustace vína je smyslová analýza vína, poznání a vyhodnocení jeho charakteru a kvality. Než se pustíte do ochutnávání, měli byste si vypláchnout ústa vodou. Během vinobraní bývají k dispozici džbány s vodou, takže tento krok pro vás bude snadný. Také se před degustací vyhněte kouření, pití kávy a nejezte ostrá jídla, vaše chuťové pohárky by totiž nefungovaly správně a vy byste si nevychutnali vína v jejich plném rozsahu.

Při degustaci byste měli využít hned 3 smysly. Konkrétně zrak, čich a chuť. Jako první využijete svůj zrak. Uchopte sklenku za stopku a pozvedněte ji směrem k bílému stropu či bílé stěně a zkoumejte zbarvení vína.

Následuje váš nos. Aby se víno dostalo do většího kontaktu se vzduchu a rozvinuly se jeho aromatické vůně, tak se sklenicí nejdříve několikrát zakružte. Poté vsuňte svůj nos rovnou do sklenky (k okraji, nikoliv do středu) a silně se nadechněte. Soustřeďte se na vůně, které vám víno odhalí.

Poté, co jste si víno prohlédli a vnímali jeho vůni, tak je na řadě část, na kterou se pravděpodobně těšíte nejvíce. A to samotná ochutnávka. Snažte se s ochutnáváním nespěchat a víno si skutečně vychutnat. Víno můžete srkat a převalovat na jazyku, tím vyšlete co nejvíce vjemů nosu. Buket vína se pak rozvine ve své plnosti. Následně byste měli rozpoznat sladkost, kyselost, hořkost či slanost vína. Víno byste měli ochutnávat tak 10 vteřin.

U každého vinaře budete mít na výběr z řady vzorků. Jak to tedy udělat, pokud jich chcete ochutnat co nejvíce, ideálně všechny? V takovém případě se snažte dodržet správné pořadí. Začnete vínem suchým, následuje polosuché, polosladké, sladké, případně šumivé, bílé a červené víno. Pokud budou v nabídce výrazně sladší bílá vína, ty zařaďte až za vína suchá červená.

Vinaři mívají k dispozici i občerstvení, kterými výborně doplníte ochutnávky. Standardně se můžete těšit na chleba se škvarkovou pomazánkou nebo třeba domácí guláš s chlebem.

Kde se vzalo vinobraní?

Věděli jste, že vinobraní je historicky spojeno s oslavami a veselím na počest úrody a plodnosti? Dříve se oficiální slavnosti konaly až několikrát do roka a stejně jako nyní, je doprovázel bohatý kulturní program plný tanců a zpěvu. V době českého království se ovšem jednalo o výsadu majetných obyvatel. Současná podoba vinobraní se v Čechách a na Moravě začala objevovat až v poválečné éře.

 

Chcete doplnit či opravit článek? Napište nám.
Čtěte také