Co se děje
Článek

Rostoo, rosteš, rosteme

Všichni rodiče chtějí pro své dítě to nejlepší. O to víc, když se jedná o příkrmy těch nejmenších. Co ale dělat, pokud nejste s nabídkou na trhu spokojení? Buď můžete začít vařit příkrmy doma přesně podle vašich představ, anebo můžete začít takové příkrmy vyrábět i pro ostatní. Podobně jako zakladatelka firmy Rostoo Anna Voldřichová. Tu jsme vyzpovídali a zjistili, jak celý projekt začal, čím se jejich příkrmy liší od běžné distribuce a na co můžou současní i budoucí zákazníci těšit do budoucna.

Kdy a proč vás poprvé napadlo vrhnout se do světa dětských příkrmů?

Po pravdě to bylo na základě inspirace v televizní reportáži o chlazených příkrmech z USA. Donutilo mě to uvažovat, proč by maminky měly mít šanci koupit čerstvé jídlo pro ty nejmenší členy rodiny. Přemýšlela jsem, proč v době, kdy si domů můžeme nechat dovážet různé “krabičky”, proč zrovna tato služba zatím na trhu není.

Byla pro vás nabídka na trhu nedostatečná? Co dostupným příkrmům chybělo nebo naopak přebývalo?

Nabídka s dětskými příkrmy je velmi rozmanitá, ale mají jedno společné - jsou sterilované. To znamená zavařované na teploty kolem 100°C mnohdy i přes hodinu, což změní chuť, barvu i nutriční vlastnosti používaných surovin výměnou za dlouhou trvanlivost. My dospělí konzumujeme z konzervy maximálně fazole nebo tuňáka a víme, že to není úplně zdravé. Nemůžeme tak přece krmit ty nejmenší děti, u kterých záleží pro správný fyziologický i psychický vývoj opravdu na každé podané lžičce. Chtěla jsem si koupit na trhu příkrm, který nebude starší než moje miminko. Proto jsem založila Rostoo.

Inspirovala jste se někde při vývoji příkrmů nebo jste vycházela z vlastních potřeb a zkušeností?

Inspirace přicházela především z USA, ale studovala jsem světové zvyky i doporučení Světové zdravotnické organizace v postupech zavádění příkrmů. A přístupy se velmi liší. Příkrmy se navíc vyvíjí. Podobně jako se u nás rozšiřují světové kuchyně a doporučení ke konzumaci zahraničních surovin, není důvod připravovat miminka ani o tyto chutě. Mluvím například o mangu, papáje nebo avokádu. V ČR už nejíme jen české plodiny, ale i ty dovozové. A pravděpodobně i chutě budou do budoucna spíše multikulturní. Jednotlivé receptury příkrmů Rostoo jsme dávali dohromady společně s nutriční terapeutkou s přihlédnutím na výživové vlastnosti jednotlivých surovin a jejich prospěšnost. Například červené zelí, které je nadýmavé, kombinujeme s fenyklem, který pomáhá trávit. Tato kombinace je u miminek i maminek navíc velmi oblíbená.

Jaké jsou benefity Rostoo příkrmů pro děti a jaké pro rodiče?

Pro uchování příkrmů používáme pouze šetrnou pasteraci a šokové schlazení. Rozdíl v chuti přirovnávám k džusům v regálech obchodů a chlazeným džusům v lednicích. Takto připravovaný příkrm má více vitamínů, chuti a je i barevně výraznější. Běžné příkrmy jsou většinou béžové či zašedlé. Rostoo je na první pohled odlišné. Miminka mají po narození nejvíce chuťových pohárků, které časem zanikají, když se nepoužívají. Ochutnejte rozdíl.

Rostoo v základní řadě je vždy veganské, bez lepku a bez laktózy, což může být pro některé rodiče přínosem. Dále máme řadu mas, které se do těchto základních příkrmů mohou přimíchat. Masa vyrábíme zvlášť z důvodu jiného postupu při výrobě, kdy lze maso tepelně zpracovat na delší dobu bez změn nutričních vlastností.

Pro jak staré děti jsou vaše příkrmy určeny?

Příkrmy jsou vhodné od prvních lžiček, tedy nejdříve od ukončeného 4. měsíce, do doby dokud je miminko ochotné konzumovat mixované jídlo. Každé miminko je jiné, ale obvykle do věku 10 měsíců.

Jsou vhodné pro všechny děti, co třeba nejrůznější intolerance?

Při zavádění příkrmů je vhodné se řídit především doporučením lékaře, který zná kompletní rodinnou anamnézu. Pokud je například jeden z rodičů alergický na mrkev, je důležité pokračovat obezřetně při zavádění této suroviny, ale určitě ji miminku zkuste nabídnout.

Měly by batolata konzumovat pravidelně maso? Jak často?

Batolata by měla mít především pestrou stravu bohatou na bílkoviny, sacharidy i tuky. Zda budou konzumovat maso je na rozhodnutí rodičů po konzultaci s lékařem či nutričním terapeutem.

Kdo další stojí za projektem Rostoo, kdo jsou vaši spolupracovníci?

Rostoo se prodává především on-line, proto je důležitý Ondra, náš ajťák, dále Marie nutriční terapeutka a spousta skvělých rukou pomocnic ve výrobě a kompletace zakázek.

Co vás čeká do budoucna? Budete rozšiřovat sortiment? Jak?

Do budoucna bychom rádi připravili kompletní rostoucí řadu příkrmů na bázi pravidelného zasílání připravených boxů příkrmů, tak aby miminko mělo co nejpestřejší jídelníček a Rostoo rostlo společně s vaším miminkem.

Měla byste nějakou radu pro naše čtenáře, na co by neměli zapomínat, když dětem vaří nebo kupují jídlo?

Důležitý je původ surovin, ideálně s přihlédnutím na sezónnost. Dejte šanci nevzhledné mrkvi od malého farmáře, než rádoby krásce z velkoobchodů. Stejně tak u masa je důležitý jeho původ. Certifikace BIO je zaručením kvality chovu či metody pěstování, ale bohužel malovýrobcům se nevyplácí BIO značku finančně udržet. Pokud není zrovna sezóna právě zaváděné zeleniny, kupte raději mraženou v BIO kvalitě, nebo počkejte až bude daná surovina dostupná.

 

Chcete doplnit či opravit článek? Napište nám.
Čtěte také