Co se děje
Článek

Ovoce a zelenina léčí

ČERVENÁ ŘEPA 

Proč je prospěšná: 

Řepu oceníme nejen, když nás přepadne nachlazení, kdy pomůže s léčbou, ale i pokud potřebujeme zhubnout nebo regulovat krevní tlak a oběh. Látky v ní obsažené, například jód nebo vitamíny skupiny B, chrání i vnitřní orgány, mimo jiné játra a ledviny. Pokud řepu povaříme, poskytne nám také významné množství vlákniny.

Jak ji použít: 

Konzumovat můžeme šťávu z čerstvé řepy ochucenou medem, ale pozor na množství. Pokud na ni nejste zvyklí, nepřekračujte dávku vyšší než 100 mililitrů. Tato zelenina výborně chutná pečená s kozím sýrem, v salátech, vařená v polévkách i nakládaná.

FENYKL  

Proč je prospěšný: 

Často je součástí bylinných čajů. V podobě semínek nejen malým dětem upravuje a podporuje trávení a odstraňuje křeče v břiše i plynatost. Najdeme v něm vysoké množství draslíku, éterických olejů i vitamíny C a E. 

Jak jej použít: 

Doporučená denní dávka u semínek je jedna čajová lžička. Stonky krásně dozdobí hotové pokrmy, bulva je výtečná zapečená na mnoho způsobů, ale i syrová v salátech.

ZÁZVOR  

Proč je prospěšný:

Nastrouhaný kořen urychluje léčbu rýmy, kašle, chřipky i zánětu horních cest dýchacích a nosních dutin. Čaj ze zázvoru má posilující účinky pro žaludek, odstraňuje zahlenění a zastavuje zimnici.

Jak jej použít: 

Zázvorový čaj s medem a citronem nejenže pomáhá, ale má také báječnou chuť. Čerstvý kořen je obvyklou ingrediencí nejen čínské kuchyně, kde se přidává do polévek i k masu. Zázvorový odvar je účinným bolestem, pokud nás bolí ucho. Stačí v něm smočit vatový tamponek a přiložit.

PÓR 

Proč je prospěšný: 

Pokud nám nedělá příliš dobře cibule, zkusme sáhnout po pórku, který zmírňuje pocit plnosti a nadýmání. Působí, antisepticky, při žlučníkových kamenech a nechutenství, snižuje tak. Je ceněn pro vitamín E, železo a karoten. Konzumací syrové zeleniny dodáme tělu vitamín C a B1, a kyselinu listovou. 

Jak jej použít: 

Do pomazánek i salátů, zapečený, vařený, můžeme vyzkoušet i pórkové zelí. Pokud vás trápí vleklé průjmové onemocnění, udělejte si odvar, kterým dodáte tělu minerály, o které při nemoci přišlo. Sirup zase pomáhá při infekci plic.

CELER 

Proč je prospěšný:  

Zelenina, kterou nejen v kuchyni, ale i k léčebným účelům zužitkujeme od bulvy až po vrchní listy a semena. V zelené nati najdeme významný obsah vitamínů a minerálních látek. Draslík má pozitivní vliv na pocuchané nervy i stresové situace. Konzumace celeru povzbuzuje zažívání a reguluje krevní tlak. Doporučuje se i diabetikům. 

Jak jej použít: 

Čerstvé i sušené listy najdeme v polévkách, bulva je tradiční součástí mnoha pokrmů, mimo jiné nejrůznějších pomazánek, ale především svíčkové. Obsah kalia v celeru je významný, pokud sníme 150 g, dostaneme se na 25 procent doporučené denní dávky.

ŘEŘICHA  

Proč je prospěšná:  

Dokáže čistit krev i odstranit únavu, obsahuje mnoho vitamínů, mědi a železa. Odstraňuje toxiny z těla, aktivuje slinivky břišní, žlučníku i jater. Na posílení dásní i proti jejich případnému krvácení se doporučuje žvýkání syrových mladých lístků, posilují dásně a pomáhají zamezovat jejich krvácení.

Jak ji použít: 

Lístky řeřichy si snadno vypěstujeme i doma, semínka rychle vyklíčí na vatě, a do týdne můžeme sklízet. Pro dospělou osobu je vhodná konzumace jedné lžíce denně, více ne. Dozdobí a svou příjemně pikantní chutí doplní saláty a další jídla. 

BROKOLICE  

Proč je prospěšná:  

Je významným zdrojem vitamínů C a E, kyseliny listové, železa a betakarotenu. Umí uvést v činnost látkovou výměnu, vylepšovat práci srdce, svalové a nervové soustavy. Omezuje vstřebávání jódu, proto pokud ji jíte velmi často, měli byste podle uvážení zařadit do jídelníčku potraviny, kde je jeho obsah významněji zastoupen.

Jak ji použít: 

V kuchyni podobně jako květák - do polévek, smaženou, dušenou, vařenou i zapečenou. Přibližně jedna až tři 150 až 200 g vařené brokolice s česnekem mohou snížit riziko rakoviny, doporučuje se užívat delší dobu.

ČESNEK  

Proč je prospěšný? 

Má protibakteriální účinky a využívá se jako lék proti rýmě, při zánětu krku, kašli a dýchacích potížích již po staletí. Napomáhá vykašlávání. Je velmi vhodné pro snížení cholesterolu v krvi a vysokého tlaku. Je bohatý na  vitamíny A, B1, B2 a C.  

Jak jej použít? 

Ideální množství je stroužek denně. Pokud budete pravidelně užívat 1-2 stroužků česneku denně na zdravotním stavu srdce se to projeví do několika týdnů. Používá se v kloktadlech a čajích. Při bolestech kloubů se nanáší přímo na kůži. Vatový tampón napuštěný česnekovým olejem a vložený do ucha je starý lék proti zánětu.

GRAPEFRIUT  

Proč je prospěšný? 

Hlavně vitamínem C, kterého v růžovém grapefruitu naleznete více než v bílém. Mimo jiné obsahuje i betakaroten, který napomáhá zachovat mladiství vzhled a chrání vás před infekcemi. 

Jak jej použít?  

1 denně spolehlivě pokryje potřebnou dávku vitamínu C.  

Chcete doplnit či opravit článek? Napište nám.
Čtěte také