Co se děje
Článek

Jak vysoké spropitné se v zahraničí sluší dát?

Jak vysoké spropitné se sluší dát v různých zemích světa? Přinášíme přehled, abyste nebyli za hlupáky

Spropitné provází lidi odedávna. Podle jedné z teorií vzniklo v tudorovské Anglii jako zvyk hostů nechat po návštěvě malou odměnu pro služebnictvo hostitele. Později se tento zvyk přenesl do hospod a restaurací, nejdříve to byla móda, později způsob, jak si zajistit lepší služby než ostatní.

Dnes je spropitné taková zvláštní hra, kterou hrají jak provozovatelé a personál restaurací, tak hosté. My, hosté, chceme ukázat svou spokojenost s jídlem, obsluhou a službami. Uděláme to, co se od nás očekává, ale je pro nás velice důležitý ten moment „dobrovolnosti“. Ovšem jiný kraj, jiný mrav. Jak to funguje ve světě?

Restaurant

USA: Taková Mekka spropitného; dává se tady vždy a všude, nedávat se bere za nemravné a nemorální. Příjmy barmanů a číšníků pocházejí prakticky jen z tringeltu. Pokusy s koncepty restaurací, které rozpustily už předem spropitné v ceně, většinou neměly úspěch. Obvyklá výše je 15 -20%. A pozor, neplatí se jen v restauracích, ale také v hotelu, taxi, atd. Podobně je na tom i Kanada.

Japonsko: Přesně opačný případ pohledu na spropitné. Jeho zanechání se považuje za neslušné chování, kterým personál urážíte. Své drobné si proto vezměte zpátky do posledního jenu a svou spokojenost vyjádřete úsměvem.

Čína: Časy se mění i tady. Dříve bylo dávat spropitné i trestné, dnes je již aspoň ve velkých městech v luxusních restauracích očekáváno. Ovšem diskrétně. Vliv turistiky takto zasáhl i další země, třeba Thajsko nebo Vietnam.

Arabské země: Bakšiš se platí vždy a všude. V taxíku, pokojským, za odnesení kufru, v restauraci. Často je tvrdě vyžadován, o čemž svědčí mnohé historky. V restauracích by vám mělo stačit 10% z celkové částky. Samozřejmě, čím bohatší země, tím vyšší částka se očekává, zato v obchodech se nebojte smlouvat.

Nejblíže to máme po Evropě a tak se podíváme podrobněji na ni:

Velká Británie, Itálie: Spropitné je někdy započítáno v ceně, pak je uvedené na účtence. Pokud není, platí se 10%. Když na baru platíte každé pivo zvlášť, spropitné neplatíte. Při odchodu můžete pár drobných vhodit do pokladničky na barovém pultu.

Německo, Rakousko, Řecko: Platí se do 10%, částka se při placení zaokrouhluje jako u nás.

Španělsko, Balkánské země: 7-10% spropitného udělá velkou radost, opravdu potěší. Pozor, nezaokrouhlujeme, ale drobné necháme ležet na tácku s účtem.

Severské země, Holandsko, Belgie: Spropitné už je zahrnuto v ceně, není tedy zvykem dávat nic dalšího. Pokud tak učiníte, jen dáváte najevo, že jste cizinec.

Polsko, Rusko: Pokud jste velice spokojeni, spropitné do 10% dejte přímo obsluhujícímu číšníkovi v hotovosti, jinak je vezme a přerozdělí manažer restaurace.

Jak vidíte, není to tak jednoduché, a to jsme nebyli v hotelích, nejeli na vyjížďky lodí nebo třeba na velbloudech. Pokud se tedy nechcete splést, před cestou si o dané zemi a systému spropitného vyhledejte nějaké informace a raději z více zdrojů.

 

 

Chcete doplnit či opravit článek? Napište nám.
Čtěte také