Co se děje
Článek

Jak napravit prosincové hodování?

Prosinec je měsícem Vánoc, svátků klidu a míru. Pro mnoho lidí ale také znamená spoustu stresu se sháněním dárků a samotných příprav na (nejen) štědrovečerní hodování. Kuchyní se linou vůně pečícího se cukroví, připravovaného bramborového salátu a smažícího se kapra. Všechny tyto radosti ale přináší i nějaké ty strasti, hlavně pro náš gastrointestinální trakt.

Nejen že jíme spoustu potravin, které obyčejně nevyhledáváme, ale také se přejídáme. K tomu všemu se přičtou další kalorické bomby v podobě večerních přípitků anebo silvestrovských bujarých oslav. Výsledkem je posunutí ručiček na vahách k vyšším číslům a „novoroční panika“. Během této doby se často zapomíná na správné stravování. Ovoce je nahrazeno perníčky nebo vanilkovými rohlíčky, zelenina je také upozaďována. Jak se tedy vrátit ke správně vedenému jídelníčku, abychom zajeli zpět do předprosincových kolejí?

Ovoce, zelenina a vyvážená snídaně

V první řadě je nejvhodnější zařadit do denního příjmu již výše zmíněné ovoce a zeleninu. Pokud si chcete ozvláštnit zařazení těchto potravin do jídelníčku, je na místě vyzkoušet přípravu různých smoothie nápojů, ať už čistě ovocných nebo různých ovocno-zeleninových. Velmi oblíbená je kombinace špenátu, citrusů a banánu. Díky tomuto rozmixovanému zázraku přijmete velké množství vitaminů a antioxidantů, které působí jako prevence nejen rakovinotvorného bujení.

Příjem ovoce je ideální zařadit do první poloviny dne, tedy k snídani či jako dopolední svačinku. Pokud neholdujete rozmixovanému ovoci, skvělou pochoutkou je i bílý jogurt v kombinaci s čerstvým ovocem, případně domácí marmeládou. Ozvláštnit to můžete i různými druhy oříšků, které dodají jídlu nezbytně důležité nenasycené mastné kyseliny, lépe známé jako omega-3 či omega-6 mastné kyseliny. Snídaně má tvořit 30 % denního příjmu, tedy stejně jako oběd. Nebojte se tedy si hned po ránu dopřát co nejlepší jídlo, zcela jistě vám to zlepší i celý den. Vyřadit je naopak vhodné různé sladké pečivo, koláče atd.

Jak správně zvolit oběd

K obědu je výborné zařadit ryby či kuřecí maso. Bát se ale nemusíme ani libového vepřového masa. Vyhnout bychom se měli smažené formě, ideální je pečení nebo vaření v páře. Jako přílohu volíme rýži, která je skvělým zdrojem sacharidů, případně brambory, ať už pečené, či vařené. Pokud jako přílohu volíme těstoviny, měli bychom sledovat, z čeho jsou tyto těstoviny vyrobené. Preferovat bychom měli těstoviny celozrnné, například semolinové, které mají nízký glykemický index, a naopak vyšší výživovou hodnotu. Můžete jich sníst tedy méně a zasytí vás to více než stejná porce pšeničných těstovin. Hlavní jídlo si můžete ozvláštnit dušenou nebo čerstvou zeleninou.

Ne každý oběd musí nutně obsahovat maso, pokud proto toužíte jej z jídelníčku někdy vynechat, či pokud ho nekonzumujete vůbec, jsou vhodnou alternativou luštěniny, například čočka. Připravit si můžete i těstovinové saláty s nepřeberným množstvím druhů zeleniny, dušenou kapustu, nebo třeba pečenou cuketu.

Zapomenout bychom neměli ani na odpolední svačinu. Vhodná je opět zelenina, případně menší množství celozrnného pečiva se sýrem Cottage, případně s kvalitní šunkou s vysokým obsahem masa. Mnoho lidí má v oblibě takzvané pufované chlebíčky. U těchto je ale problém v tom, že mají vysoký glykemický index a příliš nezasytí.

Zdravá večeře

Poslední jídlo dne bychom měli konzumovat nějakou dobu před spaním. Určitě není vhodné se najíst a jít hned poté spát. K večeři si můžeme dopřát celozrnné pečivo s různými druhy sýrů, ideálně nepřesahující 30 % tuku v sušině, případně kvalitní šunky. Pokud preferujete teplou večeři, můžete si bez výčitek dopřát vaječnou omeletu či vejce uvařená natvrdo. Milovníci masa si mohou připravit kuřecí nebo krůtí maso a doplnit ho například dušenou zeleninou. Večeři je vhodné doplnit zeleninou dle preferencí.

Vyhýbejte se slazeným a alkoholickým nápojům, ušetříte si tak mnoho kalorií. Nejlepším pitím vždy byla a je obyčejná voda. Pokud pijete kávu a čaj, omezte jejich slazení. Jestli i tak potřebujete čaj sladší, nahraďte obyčejný cukr medem. Bude i mnohem chutnější než s klasickým cukrem.

Nezapomínejte na sport

Samozřejmostí je ke správně vedenému jídelníčku zařadit i dostatečný pohyb. V dnešní uspěchané době si mnoho lidí nenajde prostor pro žádnou sportovní aktivitu, nicméně to neznamená, že ihned musíte trávit hodinu denně v posilovně. Proč nevyužít toho nejpřirozenějšího pohybu, kterým je chůze? Stačí si odpustit například veřejnou dopravu a z práce či školy dojít pěšky, případně vystoupit o zastávku nebo dvě dříve.

Proč jezdit autem do supermarketu, který je od vás pár stovek metrů a trávit drahocenný čas v kolonách, když můžete jít na nákup pěšky a mít navíc dobrý pocit z toho, že pro sebe něco děláte? Uvidíte, že kila půjdou sama dolů. Důležité je do ničeho se nenutit. Každému z nás vyhovuje něco jiného, proto je důležité najít si to, co bude vyhovovat právě vám.

Pokud budete jíst pravidelně, po menších porcích a zařadíte k tomu i nějaký pohyb, odrazí se to nejen na vaší váze, ale také na fyzickém i psychickém zdraví.

Našli jste chybu v článku? Napište nám na info@prazskejrej.cz. Odměníme se vám.

Chcete doplnit či opravit článek? Napište nám.
Čtěte také