Nebo můžete zkusit
Co se děje
Článek

Etiketa na firemních a jiných společenských akcích

Druhy společenských akcí

Banket 

Vrcholem gastronomického servisu je banket. Toto slovo pochází z francouzského výrazu banquet a jedná se o událost označující společné stolování při výjimečných, oficiálních nebo slavnostních příležitostech. Proto se průběh banketu řídí stanoveným protokolem. Pevně určen je také zasedací pořádek u tabule. Menu je až na výjimky, jež t oří malé děti a nemocné osoby, jednotné pro všechny zúčastněné. Součástí banketu je rovněž slavnostní přípitek. 

Raut  

Mnohem obvyklejší než banket, je raut. Anglicky tato čtyři písmenka znamenají shluk více než tří osob (ale zpravidla jich bývá nejméně 30). Účelem rautu je navazování kontaktů. Raut je spojen s pohoštěním, ale zasedací pořádek neexistuje, protože hosté se prostorem volně pohybují. Pro rauty je typické přivítání welcome drinkem při vstupu na akci. Někdy jej podávají hostesky, jindy nápoj najdete na k tomu určeném stole.

Občerstvení je na rautu samoobslužné, hosté si nejčastěji sami vybírají jídlo z nazdobených rautových stolů. Běžné ale je, že pokud menu tvoří i hotová jídla ve várnicích, obsluhuje návštěvníky personál, který pokrm servíruje na talíř a následně jej podá přes stůl. Konzumace zpravidla probíhá ve stoje u barových stolků. Raut může být součástí vernisáže, filmové či divadelní premiéry, slavnostního předávání cen, ale i firemních a jiných večírků. 

Koktejl  

V dopoledních, odpoledních i večerních hodinách můžeme být pozváni na koktejl. Podobně jako u rautu je jeho záměrem seznámení s ostatními. Časově (i finančně) je ale koktejl méně náročný.

Výběr oblečení se řídí denní dobou, ve které se pořádá. Čím dříve to je, tím volnější styl můžeme zvolit. 

Jiné společenské akce 

Číše vína, nejen ve Francii známá jako Coupe de Champagne, je velmi krátké večerní nebo odpolední setkání. Jako malé občerstvení slouží slané pečivo vhodné k vínu, nebo mandle. 

Picknik, česky piknik, se odehrává v přírodě a jedná se o spíše neformální akci. Stoluje se na nepromokavých dekách, nedílnou součástí jsou proutěné piknikové koše. Bývá i součástí výletů nebo návštěv různých historických lokalit. 

Piknik

Méně často obdržíme pozvánku na Garden párty, tedy zahradní slavnost, nebo na výlet lodí, takzvanou River párty. Ta může probíhat během dne, stejně jako v nočních hodinách. 

Garden Party

Oblékáme-li se na venkovní podnik, berme vždy v potaz, že může dojít k náhlé změně počasí. 

Firemní večírky a vše, co se točí kolem nich 

Proběhlo vám hlavou, že byste letošní firemní večírek vynechali? Nedělejte to. Nejenže se připravíte o spoustu zábavy, ale zároveň si můžete přátelsky a méně oficiálně promluvit se svými kolegy, lépe je poznat a něco se o nich dozvědět. A třeba i prolomit ledy s nadřízenými či podřízenými. 

Kdy přijít? A kdy je naopak čas se rozloučit? 

Na každé společenské akci, kterou je i firemní večírek, platí pravidla etikety. Která jsou ta hlavní? Základem je včasný příchod. Pokud jste si vědomi, že nedorazíte včas, informujte o tom své nadřízené. A pozor - nejen včasný příchod je důležitý. Pamatujte i na naplánování odchodu, protože opouštět společnost jako poslední zkrátka nepůsobí dobře. Jak ale odhadnout, kdy je čas zvednout kotvy?

Sledujte nejen samotné dění i sebe. Zábava je stále veselejší, smích se nese všude kolem, tančíte pátý ploužák se stejnou osobou? Pak přibrzděte, slušně se rozlučte (i s nadřízenými, kterým nezapomeňte poděkovat), a honem domů. Ráno si poděkujete, tím spíš, jedná-li se o standardní pracovní den. Čeho se určitě vyvarujte, je pokračování v dalším podniku. Ať už je to jiný bar, diskotéka nebo dokonce striptýzový klub, tyto akce většinou nedopadají dobře, nemluvě o důsledcích. 

Kostým nebo džíny aneb Oblečení je důležité 

Ač se zpravidla jedná o akci méně formální, vždy je dobré přečíst si znovu poznámku - mnohdy zjistíme, že je předepsaný dress code. Obyčejně je uveden tento styl: formal dress neboli tmavý oblek,  casual, což je neformální oblečení, smart casual, tedy styl módní a nenucený, ale i festive casual, styl slavnostní.  Black tie pak znamená, že by muž měl obléci smoking. K black-tie vždy patří u žen pouze a jedině dlouhá večerní róba. Jestliže pozvánka neurčuje styl oblečení, očekává se decentní volba oděvu vhodného pro tuto příležitost. Vždy, když muže doprovází žena, měli by svým oděvem vzájemně ladit. 

Jde-li o vánoční večírek, je rozhodně dobré být tím nejlépe oblečeným, než se obléknout byť o stupeň hůř než ostatní. V předstihu proto přemýšlejte i o volbě oblečení. To, co si obléknete, odráží i vaši osobnost. Ostatně, stejně jako kvalitní parfém, s jehož množstvím to ale nepřehánějte. Přihlédněte také k tomu, kde se večírek uskuteční. Mezi sportovním areálem a noblesní restaurací je opravdu rozdíl. Vždy vycházejte z toho, že čím reprezentativnější prostory navštívíte, tím lépe je třeba se obléknout.  A stále platí, že dámy odhalí buď nohy, nebo ramena a dekolt, nikdy ne oboje zároveň. 

Dobré rady na závěr: 

Nikdy nevyslovujte nic, co byste na pracovišti běžně neřekli 

Alkohol ano, ale s mírou. Pomáhá dostatečné zapíjení vodou a prokládání drinků jídlem. 

Ať je jídlo sebelepší, není dobré působit na kolegy tak, že jste tři dny nejedli. Absolutně vyloučeno je odnášet si jídlo domů. 

Společná fotka? Proč ne. Ale pak už foťte jen ty, co projeví zájem. A zveřejnění výjevů na sociálních sítích zvažte minimálně dvakrát. 

Firemní večírek

Chcete doplnit či opravit článek? Napište nám.
Čtěte také