Co se děje
Článek

Cyklovýlety - vyražte na kole po vlastech českých

S dětmi i bez dětí aneb cyklotoulky pro začátečníky

Příjemné jarní počasí je jako stvořené pro výlety na kolech i cyklotoulky po vlastech českých. Dát si do těla, vidět hezké věci, kochat se přírodou, a nakonec se odměnit dobrým jídlem a vychlazeným pitím v bufetu nebo restauraci zní jako skvělý plán. Vidím vám na očích, že se nemůžete dočkat, až vyrazíte.

Co potřebujete ke zdárnému průběhu cyklovýletu

Základem je dobré kolo s povinnou výbavou. S propíchnutou duší, chybějícím světlem a upadlými odrazkami nevyjíždějte ani na pětimetrovou projížďku. Pokuta za nevyhovující vozítko by vás nepotěšila.

Pro cyklovýlety je ideální krosové nebo trekingové kolo. Jsou konstruována pro jízdu v lehčím terénu, po zpevněných stezkách a klasických asfaltkách. Je to vlastně kompromis mezi horským a silničním kolem. Na „horáku“ byste trpěli na asfaltové cestě. Na louce nebo v lese byste se neudrželi v sedle na silničním kole.

Základní kontrola kola po zimě

Delší dobu jste nejezdili? Před jízdou si kolo pořádně proklepněte. Zkontrolujte, jestli máte dobře nafouknutá kola, přesvědčte se o tom, že světla svítí a brzdy brzdí.

Přilba na hlavu není na ozdobu

Cyklistická přilba na hlavu je v České republice povinná pro cyklisty mladší 18 let. Kdo má rád sám sebe a váží si života, bude jezdit s přilbou, i když je dospělý. Přilba vám může při pádu zachránit život. Pády z kola nejsou až tak vzácné, v případě poranění hlavy se jedná o velmi vážný úraz, který může skončit v nejhorším případě i smrtí. Nepodceňujte zbytečně riziko a chraňte se.

Cyklistický dres ano, nebo ne?

Vyjíždíte na kole jednou za rok? Pak vám bude stačit obyčejné pohodlné oblečení. Jediné, co si pohlídejte, jsou úzké nohavice na kalhotách. Široké a rozevláté tepláky se totiž rády zamotávají do řetězu. Pokud chcete jezdit stylově a bezpečněji, pořiďte si cyklistický dres. Dres za vás sice nevyřeší složitou dopravní situaci, ale díky reflexním prvkům budete dobře vidět i za snížené viditelnosti.

Elektrokola – nová dimenze cyklistiky

Nechce se vám šlapat do kopce, a přesto toužíte po cyklovýletech? Není problém. Pořiďte si elektrokolo. V dnešní době není problém vybrat elektrokolo, které vám bude vyhovovat. Nabídka je opravdu pestrá. Budete si stejně jako ostatní cyklisté vychutnávat jízdu na čerstvém vzduchu, kochat se krajinou. S tím rozdílem, že nebudete zadýchaní a unavení po celodenním šlapaní.

Tip na cyklovýlety

Podle čeho by měl cyklista vybírat trasu, kterou zdolá? Především podle fyzičky všech zúčastněných. Cílem rodinných výletů na kole by nemělo být totální vyčerpání a znechucení, ale pohodová jízda, kterou si všichni užijí. Nemá smysl hnát děti na třicetikilometrový výlet, když předtím jezdily jenom kolem domu. Náročné horské přejezdy si nechte pro partu zkušených cyklistů. Zaměřte se spíše na to, abyste na svých cyklotoulkách potkali zajímavé objekty a přírodní úkazy, které stojí za to vidět.

Na kole jídlo ano, alkohol ne

Při navrhování trasy nezapomeňte na občerstvovací zastávky. Aby tělo mohlo podávat sportovní výkony, potřebuje dostatek paliva v podobě chutného jídla. Někdo si sbalí svačinu s pitím do batohu a nic jiného nepotřebuje. Jinému se zamlouvá teplá bašta na letní zahrádce. Pokud dáváte přednost občerstvení v restauraci, vytipujte si dopředu místa, u kterých pohodlně svoje kola zaparkujete.

Jako cyklista zapomeňte na vychlazený půllitr piva či panáka něčeho ostřejšího. Co se týče alkoholu, platí pro vás stejná pravidla jako pro řidiče. Jízda na kole pod vlivem alkoholu či jiné návykové látky se trestá pokutou od 10 000 Kč do 20 000 Kč. V případě, že vám v krvi koluje víc než jedno promile alkoholu, se rozmezí zvyšuje od 25 000 do 50 000 Kč.

Pokud pivní mok milujete a těšíte se, že si svlažíte hrdlo, počkejte si na večer, až kolo odložíte. Odměnu si po celodenním šlapání zasloužíte.

Ubytování pro cyklisty

Plánujete vícedenní putování po českých krajích? Zamluvte si ubytování v cyklistických hotelech, penzionech nebo kempech, ve kterých vám poskytnou úschovu kola v kolárně. Bývají označené logem Cyklisté vítáni. V místě ubytování budete mít možnost vyprat si a usušit propocené oblečení, půjčit si základní nářadí pro nejnutnější opravy kola. Aby se vám dobře šlapalo, můžete se v certifikovaných ubytovacích zařízeních ráno těšit na nabídku energeticky vydatné snídaně s minimem tuků.

TIPY

Panský dvůr Dolní Počernice

Národních hrdinů 2, Praha 9

www.pddp.cz

Kam ale v Praze zamířit, aby to bylo daleko tak akorát a čekala vás sladká odměna?

Vyrazit můžete směr Praha 9 do Dolních Počernic. Objedete si dokola Dolnopočernický rybník, který je mimochodem největší v Praze. Potom krásný zámecký park a rázem bude správný čas na oběd či večeři v Panském Dvoře, který nabízí hned tři varianty restaurací.

Českou Léta Páně, italskou Al Mulino a staročeskou i moderní kuchyni v Počernickém Pivovaru. Až se najíte dosyta, můžete v pivovaru ochutnat pivo uvařené speciálně pro cyklisty, Počernickou  cyklistickou 8° a ta za to stojí.

Chcete doplnit či opravit článek? Napište nám.
Čtěte také