Co se děje
Článek

Abychom si s telefonem věděli rady i ve společnosti

Zásady správného používání mobilu aneb ovládněte svůj mobil ve společnosti i v soukromí 

 

Je vhodné psát při obchodním jednání SMS? Kdy je dobré ztišit vyzvánění? Proč je dobré nechat mobil přede dveřmi do ložnice?

Mobil se stal nepostradatelnou součástí našich životů. Je to skvělý pomocník, ale zlý pán. Telefon není vaším přítelem. Zacházejte s ním jako se služebníkem. Ovládněte umění jeho používání ve společnosti, předejdete tak mnoha nepříjemnostem.

Etiketa

Před pár lety bychom si ťukali na čelo, kdyby nám někdo řekl, že telefonuje za jízdy nebo posílá přes telefon zprávy z pláže v Karibiku. Dnes mnoho z nás nedá bez telefonu ani ránu. Schválně, rozhlédněte se po okolí. Kolik lidí kouká do mobilu za chůze, při jízdě v autě, při rozhovoru s dětmi?

V minulosti nejspíš žádná ustálená pravidla pro telefonování nebyla potřeba. Telefonní přístroj mělo doma pár vyvolených. Kdo si chtěl zavolat, musel na poštu, do telefonní budky nebo využít telefonu v práci. Dnes máme chytré telefony stále po ruce, staly se naším druhým já.  Jsme s nimi tak srostlí, že si neuvědomujeme, že ne vždy je vhodná doba na jeho použití.

Etiketa

Jak s telefonem zachází člověk, který ví, co se sluší a patří?

 

Společenská událost, divadlo, kino, restaurace

Při společenských událostech jako je návštěva divadla, kina, svatba, pohřeb si mobil vypněte. Stejně tak tam, kde se očekává, že se budete věnovat druhým, jako například v restauraci. Mimochodem, věděli jste, že focení jídel je mnoha kuchařům nepříjemné. Chtějí, abyste si jídlo vychutnali třemi smysly. Zrakem, nosem a chuťovými pohárky. Mobil vám celý zážitek naruší.

Reagujte na zmeškané hovory či nevyřízené zprávy

Na zmeškané hovory zásadně nereagujete? Názor, že když bude potřeba ozve se volající znovu je fajn, ale nemusí se vám vyplatit. Stejné je to se zprávami. Pokud zásadně neodpovídáte, nedivte se, že až budete pro ostatní zařazeni v kolonce „nespolehlivý“ a „neochotný“.

Věnujte pozornost člověku, se kterým mluvíte

Před obchodním jednáním či jinou schůzkou ztište vyzvánění a nechte si mobil v kapse nebo kabelce. Vyhnete se zbytečnému rozptylování. Svému partnerovi dáte najevo, že je pro vás důležitý a že si zaslouží vaší plnou pozornost.

Nemluvte do telefonu na veřejnosti

Telefonní hovorům sluší soukromí a nezáleží na tom, jestli se jedná o pracovní nebo soukromý hovor. V restauraci nemusí všichni vědět, že vás vytočil šéf. V tramvaji nikoho nezajímá, že máte trable s dětmi.

Přerušilo se spojení?

Jednoduché pravidlo. Platí, že znovu zavolá ten, který volal jako první.

Neobtěžujte nočními telefonáty

Nerušte ostatním soukromí voláním v nevhodnou dobu. Všichni máme nárok na odpočinek. Respektujte nepsané pravidlo a netelefonujte dříve než před osmou hodinou ranní a později než v osm hodin večer.

Doma se věnujte svým blízkým, ne telefonu

Naučte se mobil odkládat aspoň večer a o víkendech. Nemusíte být všem k dispozici 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Užijte si čas s rodinou a přáteli bez neustálého vyrušování. Vzpomínky na společné zážitky a vzájemnou blízkost bude nakonec to jediné, co vám po vašich nejdražších zbyde.

Etiketa

1. Usmívejte se do telefonu

2. Představte se a pozdravte

3. Zeptejte se, zda nerušíte

4. Zavolejte zpět na zmeškaný hovor

5. Nevolejte brzy ráno ani pozdě večer

6. Nevytahujte mobil ve společnosti

7. Nejezte a nepijte při telefonování

8. Neberte telefon na toaletu

9. Netelefonujte na veřejnosti

10. Vypínejte zvonění před každou schůzkou

Chcete doplnit či opravit článek? Napište nám.
Čtěte také