Co se děje
Článek

8 pravidel jak vyjít z firemního večírku se ctí

Dress code na firemní večírek, čas příchodu, tykání ano nebo ne a kdy odejít? To vše se dozvíte v našem článku

1. Účast

Pravděpodobně je váš firemní večírek dobrovolný. I přes to je dobré se ho účastnit. Pozvánku proto neodmítejte. Vyjádříte tak svou příslušnost k firmě a jejím hodnotám.

2. Dress code

Informaci o vhodném oblečení by jste měli nalézt v pozvánce.

tmavý oblek - formal dress
neformální oblečení – casual
neformální, ale módní - smart casual
neformální, ale slavnostní - festive casual
smoking - black tie

Pokud tuto informaci v pozvánce nenaleznete platí, že oblečení se přizpůsobí místu konání akce a firemním zvyklostem. Dámy by se měli držet základního pravidla, buď odhalí nohy, nebo ramena a dekolt. Muži by na košili neměly mít rozepnuto více jak dva knoflíčky a jejich oblečení nesmí být příliš těsné.

3. Čas příchodu

Uvědomte si, že firemní večírek není mejdan s kamarádkou a pravidlo, kdo přijde později je víc IN zde neplatí. Na začátku večírku většinou bývá společný program a včasným příchodem předejdete trapasu, že vás budou hledat, aby mohli začít.

4. Jídlo

V případě, že se jedná o bufet formou rautových stolů přistupujte ke stolům až po vyzvání a jednotlivě. Porce si nandavejte příborem, který je k tomu určený – rozhodně nepoužívejte příbor, kterým budete později jíst. Jídla si nadejte kolik, aby vám nepadalo druhou stranou talíře dolů. Nechcete přeci být za nenasytu.

5. Alkohol

Pití není závod a mějte na paměti, že je vhodné na večírku zůstat déle. Proto pijte pomalu a střídejte alkohol s vodou. Nutkání připít si s každým kolegou panákem raději potlačte. Bojíte se, že budete vypadat jako nudný společník? Dejte pozor aby jste nevypadali jako alkoholik a druhý den vás budou trápit výčitky svědomí. Varovat by vás mělo přílišné horko a nutkání odložit si sako a povolit si kravatu u krku.

 

Kde uspořádat firemní večírek? To najdete ZDE.

 

6. Práce je tabu

I přes to, že budete mít potřebu si se šéfem vyříkat pracovní záležitosti – nedělejte to. Pracovní záležitosti se řeší v práci a mezi 4 očima. Na večírek jste se předci přišli bavit.

7. Tykání ano nebo ne?

Tykání vždy nabízí šéf. Pokud se vám stane, že v opilosti nabídnete tykání a šéf se urazí, omluvte se. Může se vám, ale stát že ho v dobré náladě přijme, ale ráno o svém rozhodnutí pochybuje. Vyhněte se proto oslovení a vyčkejte na oslovení od šéfa. Nebo mu vykejte. Uvidíte zda se proti tomu ohradí či bude ve vykání pokračovat i on.
Obecně platí, že tykání vždy nabízí žena muži, starší mladšímu. V pracovních vztazích však může tykání nabídnout vždy jen nadřízený.


8. Kdy z večírku odejít?

Brzký odchod se nevyplácí. Může vzbudit nechtěnou pozornost. Pokud vás večírek nebaví překonejte se. Zkuste se zapojit například do debaty s některým z kolegů, kterého ještě neznáte. Vyvarujte se i odchodu, kdy personál zvedá židle. Ideální čas odchodu je, když odchází většina.

Chcete doplnit či opravit článek? Napište nám.
Čtěte také