Co se děje
Článek

7 zásad, jak si užít návštěvu restaurace i s dítětem

Trendem nedávné doby bylo mít v každé restauraci vyhrazené místo pro děti, kde si neposední caparti budou hrát.  Začaly se objevovat velké herní koutky. Kde nebylo místo, donesl se aspoň malý stoleček na kreslení nebo se do rohu postavila krabice s hračkami. Skloubit restauraci s houfem dětí se však příliš neosvědčilo. Došlo to tak daleko, že některé restaurace zavedly zákaz vstupu dětem.  Možná namítnete, že takové jednání je protiprávní, a máte pravdu. Dokážu si však představit, co k takovému zoufalému kroku majitele přimělo. 

Zkuste si roznášet horkou polévku, kličkovat přitom mezi lezoucími dětmi a snažit se, abyste někoho neopařili. Zkuste být celý den milí a komunikovat s lidmi v místnosti, kde o ječení, brečení a řvaní není nouze.  Provozovatelé restaurací chrání před obtěžováním nejen zaměstnance, ale zejména zákazníky, kteří nechtějí být rušeni.

Děti nemohou za to, jak jsou vychované. Záleží na přístupu rodičů.  Pokud je od mala povedeme k tomu, že restaurace není dětské hřiště, máme o starost méně.  Když do restaurace přijdeme s tím, že děti odložíme ke hračkám a necháme je, ať si dělají, co chtějí, nemůže se divit ostatním hostům, že se ozvou nebo raději předčasně odejdou.

Berte ohled na ostatní hosty

Chcete si návštěvu restaurace v klidu užít? Odpovězte si na pár otázek

• Vydrží vaše dítě chvilku v klidu?

•  Dokážete dítě rychle utišit, když je potřeba?

•  Nají se v klidu, aniž by rozhazovalo jídlo kolem sebe, prskalo na ostatní?

Pokud vaše odpověď bude „ne“, uděláte nejlíp, když návštěvu restaurace odložíte na vhodnější dobu. To samé platí v případě, že je dítě unavené, rozladěné či nemocné. Zvládnou to vaši potomci? Račte vstoupit!

KOČÁREK V RESTAURACI ANO, ALE PO DOMLUVĚ

Chcete vjet do restaurace s kočárkem? Nejdříve se zeptejte, jestli je to možné, a domluvte se, kam kočárek postavit tak, aby nepřekážel dalším hostům ani personálu.

PŘEDCHÁZEJTE NUDĚ

Základem pohodového stolování je spokojené dítě. Malým dětem stačí většinou málo. Aby byly v pohodě, stačí jim něčím se zabavit.  Některé děti mají rády, když se jim rodiče věnují a povídají si s nimi, jiné dají přednost tomu, když si budou mít s čím hrát. Vezměte z domu oblíbenou hračku nebo kupte po cestě maličkost, která dokáže dítě zaujmout.

VEZMĚTE SI POSILU

Na jídlo choďte alespoň ve dvou. Jeden může jíst a druhý se mezitím bude věnovat dětem.

NENECHTE DÍTĚ BĚHAT ANI LÉZT PO LOKÁLE

Je to pro jeho bezpečnost. Spěchající servírka si nemusí všimnout, že po podlaze leze batole. Může o něj jen lehce zavadit, nebo nastane horší varianta, že zakopne a spadne na dítě i s vařící kávou. Usměrněte prosím své děti a naučte je, že tohle chování je v pořádku na dětském hřišti, do restaurace však nepatří.

MĚJTE PŘEHLED O TOM, CO DĚLÁ DÍTĚ V DĚTSKÉM KOUTKU

Má restaurace oddělený dětský koutek? Výborně. Mějte však na paměti, že ani na tomto místě nemůžete dítě nechat na pospas. Hrací koutek není odkladiště. Buďte připraveni v případě nevhodného chování zasáhnout. Pokud si budou vaše děti v klidu hrát s ostatními, máte vyhráno. Můžete relaxovat. Ozývá se z dětského koutku křik a pláč? Na nic nečekejte a zasáhněte. Nikdo není zvědavý na ječící děti.

PŘIJMĚTE ODPOVĚDNOST ZA CHOVÁNÍ SVÉHO DÍTĚTE

Podařilo se vašemu potomkovi něco rozbít? Zavinil nehodu? Obtěžoval někoho? Omluvte se. Nabídněte se, že uhradíte vzniklou škodu.

NEDOVOLTE DÍTĚTI, ABY OBTĚŽOVALO HOSTY

Většina lidí chodí do restaurace, protože se chce v klidu najíst. Chtějí si vychutnat své oblíbené nápoje, popovídat s přáteli. Někteří mají v restauraci obchodní jednání. Ani jedno se neslučuje s křičícími, vztekajícími se dětmi, které nerespektují pravidla slušného chování. Vysvětlete dětem, že není vhodné, aby obcházely stoly a vyrušovaly ostatní. Nedej bože, aby jim braly jídlo z talíře.

šéfredaktorka Radka Vokurková

Chcete doplnit či opravit článek? Napište nám.
Čtěte také